Bez kategorii Jordania

Ciekawostki o Jordanii – 25 faktów

Jordania jest od jakiegoś jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych. Zanim trafimy na miejsce, warto poznać trochę faktów i ciekawych informacji. O kuchni już pisałam, teraz pora na całą resztę. Poniższy artykuł nie jest w żadnym stopniu przewodnikiem po Jordanii, ale da wam dobry background przed wyjazdem 🙂

Artykuł ten jest jednym z cyklu wpisów o Jordanii. W tej serii możecie przecytać również:

  1. Kuchnia Jordańska na warsztatach kulinarnych
  2. Ciekawostki o Jordanii – 25 faktów
  3. Jordan Pass – czy to się opłaca?
  4. Podróż po Jordanii – jak zwiedzić ją w 5 dni?
Ciekawostki o Jordanii

1. Jordania jest monarchią

Jordania jest monarchią konstytucyjną, obecnie na tronie zasiada król Abdullah II z dynastii Haszymidów, dlatego całe Państwo oficjalnie nosi nazwę Jordańskie Królestwo Haszymidzkie.

2. Nowoczesna królowa

Jak wyobrażacie sobie jordańską królową? Nie jest to wbrew pozorom kobieta w burce, a nowoczesna, wyglądająca europejsko królowa. Swojego męża poznała na początku 1993 roku i już sześć miesięcy później wzięła ślub. Nie wiedziała jeszcze wówczas, że zostanie królową – ojciec obecnego króla Abdullacha, Hussein zmienił prawo w taki sposób, aby na tronie mógł zasiąść jego brat. W ostatniej chwili jednak zdecydował się przekazać władzę najstarszemu synowi. Mówi się, że to właśnie za sprawą osobowości Ranii. Królowa jest dziś nie tylko ikoną stylu, lecz także osobowością walczącą o prawa muzułmańskich kobiet i dzieci. Jest również zagorzałą przeciwniczą tzw. Państwa Islamskiego.

W kraju tym kobiety mają prawo głosować od 1974 roku

3. W Jordanii są… browary

Umówmy się – Jordania nigdy nie będzie potęgą browarnictwa. Wynika to zarówno z klimatu, jak i z panującej w tym kraju religii i kultury. Nie oznacza to jednak, że Jordanii nie ma żadnej kultury alkoholu. W latach 50-tych jako pierwszy pojawił się w kraju holenderski browar Amstel. Kilka lat później pojawił się lokalny gracz – piwo o nazwie Petra. Te dwa browary zdecydowanie przeważają jeśli chodzi o spożycie w Jordanii. Warto również dodać, że kilka lat temu na rynku pojawił się pierwszy browar rzemieślniczy. Czy ten rynek się rozwinie? Nie sądzę, ale jak na kraj arabski i tak jest nieźle. 😉

4. Polacy też tam mieszkają!

Według Ambasady RP w Ammanie w Jordanii na stałe mieszka ok. 270 osób z polskim obywatelstwem, aż 140 z nich nie ukończyło 18 roku życia. Z czego to wynika? Do Jordanii najczęściej przeprowadzają się kobiety w wyniku małżeństwa z Jordańczykiem. Niepełnoletni obywatele w zdecydowanej większości pochodzą z mieszanych małżeństw.

5. W Jordanii też pada śnieg

Gdy myślimy o temperaturach w krajach arabskich wyobrażamy sobie raczej wieczny upał. Nie zawsze jednak tak jest. Temperatury w Jordanii zmieniają się, a zima możemy spotkać się nawet z opadami śniegu na północy!

6. Marsjanie na Wadi Rum

Wadi Rum jest nie tylko niesamowitą pustynią, ale również w kilku przypadkach planem filmowym. Po fiasku negocjacji z australijczykami, producenci filmu Marsjanin postanowili część zdjęć nakręcić właśnie na Jordańskiej pustyni. Inną produkcją kręconą w tamtym miejscu jest nagrodzony 7 Oskarami film Lawrence z Arabii.

7. Indiana Jones w Petrze

Nie tylko Wadi Rum jest przestrzenią interesującą dla filmowców. Petrę możemy znaleźć na ujęciach filmów o Indianie Jonesie, a także w produkcji Transformers: Zemsta upadłych.

8. Dziś beduin nie jest nomadą – jeśli już to cyfrowym.

Beduini uznawani są za najstarsze arabskie plemię. Od pozostałych miał je rozróżniać fakt, że prowadzili oni koczowniczy tryb życia. Obecnie jedynie nieliczni z nich dalej ciągle się przemieszczają. Większość z 1,2 miliona jordańskich beduinów mieszka w okolicach Petry i Wadi Rum. Można poznać ich po charakterystycznych strojach: długie szaty, arafatki i… pomalowane oczy. Ich wyglądem zainspirowali się twórcy Piratów z Karaibów, którzy na ich wzór wykreowali postać Jacka Sparrowa. Nic więc dziwnego, że przemierzając przez Petrę widzimy postaci przypominające najsłynniejszego pirata. Mimo iż Beduini są niezwykle przywiązani do tradycji, widać wśród nich wiele oznak nowoczesności. Mieszkańcy pustyni bez większych oporów korzystają z telefonów komórkowych i niekiedy będą Cię namawiać do obserwowania ich na Instagramie.

9. Amman jak Rzym – wyrósł na 7 wzgórzach

Kojarzycie, że Rzym został zbudowany na 7 wzgórzach? Podobnie jest w przypadku Ammanu. Właśnie z tego powodu na fladze Jordanii znajduje się siedmioramienna gwiazda. Dziś miasto „nieco” się rozrosło i rozlało na 19 wzgórz. Miasto zamieszkuje około 2 miliony ludzi.

10. Morze Martwe umiera

Pewnie większość z Was słyszała, że Morze Martwe wysycha. Ja również, nie sądziłam jednak, że dzieje się to w tak szybkim tempie. Widać to chociażby po tym, jak daleko od brzegu ulokowane są „nadmorskie” hotele. Widać to również na tablicach, które oznaczają poziom morza w danym roku. Naukowcy szacują, że jeśli nic nie zostanie zrobione, już za 30 lat z morza zrobi się sadzawka. Spieszmy się więc odwiedzać Morze Martwe, wkrótce może przestać istnieć!

11. Arabska muzyka to zło

OK, prawdopodobnie usłyszałam tylko wycinek. OK, na pewno gdzieś istnieje nowoczesna, fajna arabska muzyka. Ja jednak takiej nie usłyszałam. Po włączeniu stacji radiowej w pierwszej chwili pomyśleliśmy, „o, będzie klimat”. Przy 3 piosence zaczęliśmy zmieniać stacje radiowe, przy 5 gorączkowo próbowaliśmy wyłączyć radio. Jeśli jesteście w stanie wyobrazić sobie tradycyjną, arabska muzykę – tak samo brzmi ta popularna.

12. Amman to królestwo chaosu

Jeżeli kiedyś wydawało wam się, że polscy kierowcy jeżdżą jak chcą, oznacza to, że nie byliście w kraju arabskim. Przepisy drogowe to dla tamtejszych kierowców jedynie drobna sugestia, samochody parkują, gdzie chcą, a w dwóch pasach ruchu mieszczą się średnio 4 samochody. Jeśli jesteście niedzielnymi kierowcami, nie polecam wycieczki do Ammanu.

13. Jordański weekend

W Jordanii, dniem wolnym od pracy są piątek i sobota. Warto wziąć to pod uwagę planując zakupy lub organizując dojazd na lotnisko.

14. Religia w Jordanii

Religią dominującą w Jordanii jest Islam. Większość mieszkańców tego kraju (96%) to wyznawcy islamu sunnickiego. Z racji religii w większości przypadków jordańskie kobiety noszą chusty. Wyjątek stanowi Amman – tu można spotkać panie ubrane w europejski sposób.

15. Ważne numery

Kilka podstawowych numerów, które warto znać:

  • Pogotowie: 911,
  • Straż pożarna: 911,
  • Policja: 911
  • Z telefonu komórkowego dzwonimy pod numer: 112
  • Numer kierunkowy: +962

16. Coś dla kierowców

Poruszając się po Jordanii samochodem, warto znać obowiązujące tam przepisy. Otóż w terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosi maksymalnie 90 km/h, poza nim natomiast 120 km/h.  Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,8 promila. Tu jednak nie macie się co martwić – w Jordanii dosyć ciężko o alkohol poza kurortami. Zalecane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale przy krótkim pobycie honorowane jest również to polskie

17. Pomówmy o… pieniądzach

Obowiązującą walutą jest dinar jordański, który ma sztywny kurs w stosunku do dolara: 1$ = 0,7 JOD. Jeden dinar to 100 piastrów.

18. Błyskawiczne powodzie

Wydawać by się mogło, że w tak pustynnym kraju jak Jordania powodzie nie istnieją. A jednak! Możemy nawet powiedzieć, że tutejsze są jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlaczego? Pojawiają się i odchodzą bardzo szybko. Są to tzw. flash floods. Zjawisko to ma miejsce od jesieni do późnej wiosny i może pojawić się m.in. w Petrze. W 2018 roku tego typu powodzie pojawiły się w październiku i skutkowały ofiarami śmiertelnymi. Sprawdzajcie więc dokładnie prognozy pogody!

19. Drony w Jordanii

Jeszcze nie dorobiłam się własnego drona, jednak w przypadku Jordanii to temat dosyć newralgiczny. Dlatego właśnie poniżej możecie znaleźć kilka informacji dotyczących korzystania z drona:

  • Wszystkie drony muszą być zarejestrowane w CARC (Civil Avation Regualtory Commision – Komisji Lotnictwa Cywilnego). Wnioski tam można złożyć na 10 dni roboczych przed przywiezieniem drona do kraju.
  • Istnieje lista lokalizacji, gdzie dron może być wykorzystywany. Można wykroczyć poza nie na max. 500 metrów. Ustalona jest również maksymalna wysokość drona – 120 metrów.
  • Dron powinien ważyć maksymalnie 25 kg
  • Operator drona musi mieć co najmniej 21 lat i być odpowiednio przeszkolony.

Więcej informacji na temat korzystania z drona znajdziecie tutaj.

20. Najstarsze miasto świata

Amman jest uznawany za jedno z najstarszych miast świata – przyjmuje się, że powstało już w XVIII w p. n. e.

21. Skąd Jordania dziś?

Współczesna Jordania powstała na skutek powojennego podziału Bliskiego Wschodu. Ustaleń tych dokonały Wielka Brytania i Francja. Państwo zostało formalnie uznane przez ONZ w 1946 roku.

22. Uchodźcy w Jordanii

Jordania jest państwem, w którym znajduje się wielu uchodźców. Wśród 10 milionów tam przebywających, najwięcej stanowią osoby z Palestyny, Syrii, Iraku czy Libanu.

23. Zabytki to najlepsze złoże

Jordania jest stosunkowo bezpiecznym państwem, a jego mieszkańcy są niezwykle mili. Po części na pewno wynika to z mentalności tamtejszych ludzi, jest jednak jeszcze jeden, bardzo istotny aspekt. Jordania w przeciwieństwie do swoich sąsiadów nie posiada ropy naftowej. Co więc jest istotną gałęzią tutejszej gospodarki? Turystyka! Stanowi ona ok. 15 proc PKB.

24. Śladami Biblii

Myśląc o wyjazdach na Bliski Wschód śladami Biblii, zazwyczaj myślimy o Izraelu czy Syrii. Okazuje się jednak, że Jordania w tej kwestii również ma sporo do zaoferowania. Na terenie Jordanii możemy znaleźć m.in.:

  • górę Nebo – to miejsce powinno kojarzyć nam się z Mojżeszem. W tym właśnie miejscu tuż przed śmiercią ujrzał on ziemię obiecaną.
  • Medaba, gdzie znajduje się posadzka zwana mapą świata
  • dawne koryto rzeki Jordan – to tu działał Jan Chrzciciel i to tutaj odbył się chrzest Jezusa.

25. Król czuwa

Jak już zostało wspomniane, Jordania jest królestwem. Z tego powodu wizerunek króla możemy spotkać na każdym kroku w formie fotografii, portretów czy nawet murali. Nie sądzę, by ktoś z was chciał je uszkadzać, ale na wszelki wypadek ostrzegam – tego typu rzeczy traktowane są jako zniesławienie króla i grozi za nie więzienie.

You Might Also Like