Bez kategorii Malta

Malta – przewodnik po atrakcjach

Atrakcje Malty - Valetta

Malta jest stosunkowo niewielką wyspą, jednak jest na niej bez wątpienia wiele miejsc, które warto odwiedzić. Jakie są najciekawsze atrakcje Malty?

Ten materiał jest częścią cyklu wpisów o Malcie. Znajdziecie w nim:

  1. Malta – ciekawostki, które warto znać
  2. Ile kosztuje wyjazd na Maltę? Jak to zorganizować?
  3. Malta – przewodnik po atrakcjach
  4. Gozo i Comino – przewodnik po atrakcjach

Valetta

Naszą podróż po maltańskich atrakcjach rozpocznijmy od stolicy – Valetty. Jest to jedna z najmniejszych stolic Europy. Zamieszkuje ją jedynie ok. 6 000 osób. Jednocześnie, natężenie zabytków w tym malutkim miasteczku jest ogromne (jest ich ponad 300) – z tego powodu Valetta nazywana jest muzeum pod gołym niebem. Warto więc przejść się wąskimi uliczkami i podziwiać tutejszą architekturę.

Będąc w Valettcie zajrzyjcie koniecznie do ogrodów: górnego i dolnego. Z obu rozciąga się fantastyczny widok na nabrzeże miasta. Warto również zwrócić uwagę na fontannę z czterema trytonami znajdującą się u bram miasta.

Valetta żyje głównie za dnia. Wieczorami knajpy są dość szybko zamykane, a atrakcje mniej widoczne. Dlatego właśnie zwiedzanie warto zaplanować maksymalnie do zachodu słońca.

St. Julian’s

Jeśli szukacie imprezy, warto wylądować właśnie tu. Bawić możecie się tu cały czas. Dosłownie. Miałam okazję widzieć nabrzeżne imprezy nawet o 13:00. Jeśli ciągła zabawa waz znuży, możecie przejść się malowniczym nabrzeżem.

Marsaxlokk

Urokliwa rybacka wioska, do której warto zajrzeć. Jej nazwa pochodzi od boga wojny i maltańskiego określenia wiatru. Miejscowość tą możemy kojarzyć przede wszystkim z portu, gdzie ulokowane są luzzu – kolorowe łódki charakterystyczne dla tego regionu. W wielu przewodnikach przeczytacie o fantastycznym targu rybnym, na który trzeba się wybrać koniecznie w niedzielę z samego rana. W rzeczywistości wcale nie trzeba wstać rano, ponieważ targ jest mniej-więcej do godziny 15:00. Oprócz tego aktualnie więcej jest tam badziewia dla turystów niż ryb. Osobiście bardziej polecam pojawienie się tam pod koniec istnienia targowiska, aby móc delektować się widokiem ślicznego portu.

W Marsaxlokk można spróbować świeżych i pysznych ryb i owoców morza. Należy jednak pamiętać, że średnie ceny są nieco wyższe niż na całej Malcie.

St. Peter’s Pool

Miejsce to jest uznawane za jedno z najbardziej malowniczych kąpielisk na Malcie, czemu się wcale nie dziwię. To skalny basen z niezwykle czystą wodą. St Peter’s Pool jest punktem idealnym do nurkowania i skakania do wody. Może być tam trochę tłoczno, jednak z pewnością warto tam zajrzeć.

St. Peter's Pool - Atrakcje

Klify Dingli

Położone na południowo-wschodniej części wyspy klify są jednymi z najwyższych w południowej Europie – ich wysokość dochodzi nawet do 250 metrów! Aby tam dotrzeć trzeba przejść kawałek przez pustkowia, ale warto – widok na morze zapiera dech w piersiach! Warto przejść się brzegiem klifów zobaczyć, jak imponująca jest ta formacja skalna.

Atrakcje Malty - Klify Digli

Mdina

Niewielkie miasteczko ulokowane w centrum wyspy. Często nazywa się je miastem ciszy. Co ciekawe, mimo wielu turystów faktycznie jest tam zaskakująco cicho. Miasteczko jest na tyle niewielkie, że jesteśmy je w stanie przejść na wszystkie strony w 45 minut. Spacer wąskimi uliczkami Mdiny z pewnością wam się spodoba.

Historia Mdiny sięga głębokiej starożytności. Miasto to zajmowali m.in. Fenicjanie, Grecy, Rzymianie czy Arabowie. Była to również pierwsza stolica Malty. Nic więc dziwnego, że miejsce to stało się tłem dla niektórych scen w Grze o Tron.

Dziś zamieszkane jest przez niecałe 300 osób. Przyznam, że odbieranie tego miejsca zaburzały mi samochody. Wydało mi się to dziwne, gdyż przed wyjazdem czytałam, że ruch pojazdów jest w tym miejscu wyłączony. Okazało się jednak, że jest sporo wyjątków. Auta na tym terenie mogą mieć mieszkańcy (chyba wszyscy skorzystali z tej przyjemności), wjechać mogą również służby ratunkowe, pojazdy nowożeńców i… karawany.

Popeye Village

Czy z plan filmowy może stać się atrakcją turystyczną? Jak najbardziej! Wioskę Popeye’a zbudowano na potrzeby filmu o przygodach napakowanego marynarza. Produkcja się skończyła, film powstał, a domki zostały. Wioska stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Malty. Zwiedzanie tego miejsca jest dedykowane głównie dzieciom, dlatego niekoniecznie dużo was ominie, jeśli nie tam nie wejdziecie. Możecie wybrać się na sąsiedni klif, dzięki czemu będziecie mieć super widok na wioskę #trybcebula

Plaże Malty

Nie ma co ukrywać – nie tylko atrakcje się liczą. Wiele osób przyjeżdża na Maltę właśnie po to, aby poplażować. Tutaj znajdziecie kilka przykładów plaż, na których możecie odpoczywać. Z racji tego, że podczas mojej wizyty na wyspie sporo jeździłam, miałam okazję zobaczyć niektóre z nich. Do wyboru macie m.in.:

  • Melliha Bay

  • Armier Bay
  • Golden Bay
  • Balluta Bay
Atrakcje Malty
  • Spinola Bay
  • St. George’s Bay

Byliście na Malcie? Jakie jeszcze atrakcje dodalibyście do tej listy?

You Might Also Like

46 komentarzy

Leave a Reply