Lifestyle

Co robić w domu? 20 sposobów na kwarantannę

koronawirus w domu

Stało się. Koronawirus sprawia, że musimy na chwilę zwolnić. Mamy zamknięte granice, jesteśmy praktycznie zamknięci w domach. Większość z nas czekają dwa tygodnie siedzenia w domu. Co uważam na ten temat? Myślę, że dobrze się stało. Lepiej teraz trochę odsiedzieć w domu, niż potem zmagać się z epidemią w jeszcze większej skali. Myślę jednak, że na refleksje na temat zachowania ludzi w tej sytuacji przyjdzie jeszcze czas.

Teraz chciałabym bardzo, aby Ci, dla których to trudne, mniej stresowali się siedzeniem w domu. Przyznam szczerze, że perspektywa najbliższych kilku tygodni mnie nie przeraża. Mam zamiar potraktować ją jako czas, kiedy nadrobię zaległe rzeczy, które nie wymagają wyjścia z domu. Poniżej znajdziecie moje plany na najbliższe tygodnie w domu. Potraktujcie to jako inspirację i znajdźcie zajęcia dla siebie 🙂

1. Nadrób zaległe lektury

Umówmy się – każdy z nas ma stosik wstydu, który ciągle rośnie. Kupujemy nowe książki, mimo że nie skończyliśmy starych. Teraz jest właśnie ten moment! Zmniejszcie liczbę nieprzeczytanych książek w domu. Gdy sytuacja nieco się uspokoi, będziecie mieli pretekst, aby kupić kolejne. Jeśli jakimś cudem nie posiadacie nieprzeczytanych książek, posiadacze czytników mogą zakupić e-booki, wszyscy natomiast bez ruszenia się z domu mogą nabyć lektury w formie audio.

czytanie w domu

2. Trenuj w domu

Przyznaję – moja chatka kojarzy mi się głównie z odpoczynkiem. Dlatego też, mimo że chodzę regularnie na siłownię, zabranie się za terning w domu wydaje mi się znacznie trudniejsze. „Areszt domowy” to jednak dobra okazja, aby nieco zmienić swoje nawyki. Już dzisiaj odpaliłam pierwszą lekcję jogi i mam zamiar przez te dwa tygodnie zająć się przyzwyczajaniem mojego ciała do tej formy aktywności. Nie samym treningiem siłowym człowiek żyje ;). Wybrałam jogę, bo to sport, który nie wymaga specjalnego sprzętu ( nie mam maty, ćwiczę na kocu, a klocki pewnie zostaną zastąpione przez „Antologię reportażu” ;)), a jednocześnie nie będzie zbytnio uciążliwy dla moich sąsiadów z dołu, w przeciwieństwie do np. skakanki (bądźmy dla siebie życzliwi, pliz!). To, jaką aktywność wybierzecie, zależy tylko od was.

Joga w domu

3. Spotkaj się… wirtualnie

Nawet największy introwertyk jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu z innymi. Warto wybrać jednak te formy komunikacji z innymi, które nie są bezpośrednie. Całe szczęście, żyjemy w czasach internetu, dzięki czemu, aby pozostawać w kontakcie nie potrzebujecie spotykać się z kimś na żywo. Komunikatory pozwolą wam wymienić się ploteczkami online. Ja już jedno takie spotkanie mam już za sobą. Oczywiście, to nie to samo, co spotkanie na żywo, niemniej pozwala bezpiecznie komunikować się z innymi.

4. Poucz się języka

To moment na spełnienie corocznych postaniowień typu „nauczę się języka…”. Możesz podszlifować jakiś znany język, przypomnieć go sobie lub nauczyć się innego języka od podstaw. Jeśli nie macie żadnych materiałów, skorzystajcie z darmowych serwisów, jak na przykład Duolingo.

5. Znajdź nową pasję lub przypomnij sobie starą

Za każdym razem, gdy mam luźniejszy czas w życiu, obiecuję sobie, że postaram się dowiedzieć więcej o fotografii. Teraz mam w końcu chwilę, aby popracować nad teorią i niektórymi obszarami praktyki. Jeśli i wy macie jakieś pasje, o których zapomnieliście albo które chcecie zacząć, to jest właśnie czas, aby o tym pomyśleć.

6. Zaplanuj swój biznes

Nie jestem ekonomistą i być może się mylę, ale patrząc na historię, warto pomyśleć o biznesie właśnie teraz. W dobie kryzysu spowodowanego Koronawirusem (który bez wątpienia za chwilę będziemy mieć), łatwiej zacząć coś nowego i – w kolejnych latach – wbić się w korzystną koniunkturę, która nastąpi. Dlatego, jeśli siedząc w domu nie macie realnych podstaw do stresowania się swoim stanem zdrowia, spróbujcie przemyśleć, co możecie zrobić, gdy całe zamieszanie się skończy.

7. Zrób porządek w szafie

To kolejna rzecz, którą planuje zrobić od dłuższego czasu, ale zawsze pojawiały się ważniejsze sprawy. Teraz mamy doskonały czas na selekcję naszej garderoby. Wyrzućcie wszystkie rzeczy z szaf. Zdecydujcie, co chcecie zostawić, co oddać, co sprzedać, a co musicie w jakiś sposób naprawić. Naszykujcie paczki z rzeczami do oddania, poróbcie zdjęcia rzeczom do sprzedania, wykonajcie łatwiejsze naprawy. To wszystko nie tylko zapełni czas, ale i sprawi, że wasza garderoba będzie gotowa na wiosenne zakupy.

8. Posprzątaj chatę

Zbliża się wiosna! Myślę, że spokojnie możemy zabrać się mega porządki. Przyznajcie się, kiedy ostatnio myliście okna? Ja z milion lat temu. Mam zamiar dokładnie posprzątać i zorganizować całe mieszkanie tak, aby przez następne pół roku nie musieć się tym przejmować.

9. Zrób wszystkie zaległe pierdoły

Na pewno macie listę drobnych rzeczy do zrobienia, które czekają na lepsze czasy. U mnie na przykład od przeprowadzki na zamontowanie czeka siatka na owady, czy przywieszenie obrazków z podróży na ścianę. Mam teraz na to trochę czasu, więc z chęcią domknę większość rozgrzebanych spraw.

10. Pomyśl o porządku w plikach

Porządki warto zrobić nie tylko w domu. Na moim komputerze zalegają setki plików, które same się proszą o posegregowanie od dłuższego czasu. W końcu będę miała ku temu okazję. Jeśli też macie dużo zdjęć czy dokumentów, które są radośnie rozrzucone po pulpicie, pomyślcie o zrobieniu porządku.

11. Ugotuj coś ciekawego

Oczywiście, jeśli masz na to składniki – absolutnie nie zachęcam do wychodzenia z domu. Spróbujcie pokombinować z tym, co macie. Nowe przepisy wzbogacą Wasze menu, dodatkowo sprawią, że nauczycie się lepiej wykorzystywać te produkty, które już posiadacie w domu. Warto popróbować nowych rzeczy.

12. Zaplanuj podróże

To, że teraz nie możecie nigdzie jechać przez Koronawirusa, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Zaplanujcie podróż waszych marzeń. Poczytajcie o miejscach, które od dawna chcieliście odwiedzić, zróbcie notatki. Takie planowanie będzie dla was po pierwsze namiastką podróży, po drugie pozwoli przygotować się na lepsze czasy i więcej z nich czerpać. U mnie możecie poczytać m.in. jak zaplanować wyjazd do Jordanii, Portugalii czy Tajlandii, a także jak zorganizować pobyt na Islandii i Malcie.

13. Zagraj w grę

Jeśli mieszkasz z innymi – odkopcie stare planszówki. Żyjecie sami?- zagrajcie w jakąś grę online. Jeśli jesteście fanami gier komputerowych raczej nie muszę tłumaczyć, co macie robić.

14. Zrób sobie domowe SPA

To jest punkt dla tych, którzy twierdzą, że nie mają dla siebie czasu. Teraz możemy posiedzieć w wannie z książką, zrobić peeling całego ciała, nałożyć maseczkę czy cokolwiek chcemy. Dzięki dbaniu o siebie w izolacji, później „wypełzniemy” z naszych domów z lepszym samopoczuciem.

15. Przygotuj listę zakupów

Mimo że w swoim mieszkaniu mieszkam od prawie dwóch lat, wciąż brakuje mi niektórych rzeczy. Dlaczego? Po pierwsze, wolę wydawać pieniądze na podróże, po drugie – chcę wrzucać do mojego domu tylko to, co naprawdę mi się podoba i względnie mieści się w moim budżecie. Nie muszę więc dodawać, że znajdowanie tanich i ładnych rzeczy zajmuje trochę czasu. Teraz bez problemu możemy przeszukać sieć w poszukiwaniu interesujących nas rzeczy. W moim przypadku są to rzeczy do domu, ale możemy też pomyśleć o ubraniach, kosmetykach czy inny przedmiotach, na wybór których nie mieliśmy do tej pory czasu.

16. Porządki w finansach

Wprawdzie w tej chwili ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza sytuacja ekonomiczna po tym całym zamieszaniu, możemy jednak spróbować już teraz zająć się nieco finansami. Rozliczcie PIT-y, opłaćcie zaległe rachunki i zastanówcie się, jaki plan postępowania przyjąć w przypadku kryzysu.

17. Zdrowotny rachunek sumienia

Oczywiście – w tej chwili nie ruszycie się nigdzie do lekarza bez wyraźnej potrzeby. To jest jednak dobry moment na zastanowienie się, kiedy ostatni raz byliście na rutynowych badaniach. Zróbcie listę lekarzy, których powinniście odwiedzić po aktualnym zamieszaniu. To również dobry moment na uporządkowanie domowej apteczki.

18. Wyśpij się!

Chyba nie ma lepszego czasu na dłuższe spanko! Nawet jeśli pracujecie zdalnie, zyskujecie dodatkowy czas, który normalnie przeznaczylibyście na dojazd do pracy. Więcej snu równa się większa odporność, nie miejmy więc wyrzutów sumienia przy odrobinie lenistwa.

19. Obejrzyj zaległe filmy i seriale

W dobie Netflixa i HBO Go bez problemu znajdziemy ciekawe filmy, seriale i programy dokumentalne, które umilą wam czas i – w niektórych przypadkach – poszerzą waszą wiedzę. Pamiętajcie, że nie ma żadnej presji, żeby być ultra-produktywnym. Jeśli chcecie zwolnić tempo, to jest absolutnie ok!

20. Sprawdzaj informacje

Wiem, że wiele osób się stresuje i wolałoby uniknąć czytania na temat tego, co się dzieje. Uważam jednak, że powinniśmy raz na jakiś czas sprawdzić, jak wygląda sytuacja z Koronawirusem, chociażby po to, aby wiedzieć, co jest zamknięte, jak funkcjonują obecnie różne prace i na jakim etapie jest walka z epidemią. Jeśli jesteśmy w domu nie ma potrzeby sprawdzania info co 5 minut, warto natomiast dwa razy dziennie skontrolować sytuację. Co istotne jednak, warto sięgać po sprawdzone źródła. Korzystajcie z serwisów rządowych i unikajcie chłonięcia i siania chaosu informacyjnego.

Adres serwisu znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Podobno mądrzy ludzie nie mają problemu ze spędzaniem czasu samemu ze sobą. Bądźcie takimi ludźmi! Koronawirus może odwlec nasze plany w czasie, ale z pewnością ich nie pokrzyżuje. Macie jeszcze jakieś sposoby na zorganizowanie wolnego czasu?

You Might Also Like

62 komentarze

Leave a Reply