Lifestyle

Lipiec, Sierpień #checked

Książki_sierpień

No dobra, nie jestem pewna czy umiem mobilizować się, żeby regularnie wrzucać polecanki. Może to kwestia wakacji, które minęły jakoś zaskakująco szybko. Totalnie nie wiem, jak to się stało, że lipiec i sierpień dosłownie mignął. Tego tempa nie zmienił chyba nawet fakt, że w tym roku nie wyjechałam na dłuższe wakacje. Stwierdziłam, że w związku z sytuacją pandemiczną wolę „zachomikować” urlop na później. Z krótszych wycieczek udało mi się wyjechać na kilka dni do Niemiec, a także kilka razy zwiać nad polskie morze. Zawsze coś :D. Poniżej znajdziecie kilka poleceń książek i seriali, które częściowo wypełniły mój lipiec i sierpień.

Tu poprzedni odcinek.

Czytane

Heather Morris, Tatuażysta z Auschwitz

Źródło: https://www.swiatksiazki.pl/tatuazysta-z-auschwitz-6377739-ksiazka.html

Romans w obozie koncentracyjnym? To się wydarzyło! Książka autorstwa Heathera Morisa została napisana na podstawie prawdziwej historii Lalego Sokołowa, który trafił do obozu koncentracyjnego w 1942 roku. Tam udało mu się zdobyć posadę tatuażysty, która nieco ułatwiła jego życie obozowe. W Auschwitz również udało mu się zakochać. Tatuażysta z Auschwitz to nie tylko opowieść o miłości w obozowych warunkach. Główny bohater stając się tatuażystą znaczył ofiary i w pewnym sensie współpracował z wrogiem. Czy mógł odmówić? Tak, ale pewnie przepłaciłby to życiem, tymczasem posada oznaczała przetrwanie. Tu pojawia się pytanie: czy warto być bezimiennym bohaterem, czy w imię przekazania prawdy nagiąć swoje zasady? Myślę, że nie nam to oceniać. Warto jednak zastanowić się, jak my zachowalibyśmy się w obliczu takich dylematów.

J.S. Margot, Mazel Tow

Mazel tow
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/mazel-tow

Jakiś czas temu pisałam trochę o serialu Unorthodox. Trochę wciągnęły mnie te klimaty, postanowiłam więc sięgnąć po książkę o podobnej tematyce. Mazel Tow autorstwa J.S. Marot to opowieść o przenikaniu się różnych kultur. Młoda dziewczyna, której chłopakiem jest imigrant z Iranu, zostaje korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów. Margot pomagała dzieciom w lekcjach, starając się im jednocześnie pokazać inny świat. Jednocześnie, sama zaczęła nieco przenikać kulturą swoich pracodawców. To niewątpliwie interesująca lektura dla tych, którzy chcą się nieco więcej dowiedzieć na temat żydowskich zwyczajów i wychowania. Wszystko to podane w lekkiej, interesującej formie.

Mariusz Surosz, Pepiki

Pepiki
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pepiki

Ta książka będzie fajną pozycją dla tych, którzy mniej-więcej ogarniają XX wieczną historię Czech. To zbiór biografii Czechów, którzy jakoś wpłynęli na dzieje tego państwa. Znajdziemy tam zarówno historie postaci ważnych i powszechnie znanych, jak i tych drugoplanowych, które były „szarymi eminencjami” ważnych wydarzeń. Dla osób, które podobnie jak ja interesuję się Czechami – polecam!

Ta i poprzednia książka zostały wydane przez Wydawnictwo Czarne.

Oglądane

Dark

Dark - sierpień

Serial, który przy każdym nowym sezonie warto sobie odświeżyć. Bez wątpienia to nie jest program do oglądania przy okazji, warto się na nim skupić. Punktem wyjścia dla całej historii jest zaginięcie kilkorga okolicznych dzieci. Później okazuje się, że powodem może być stojąca w pobliżu elektrownia atomowa. W tzw. międzyczasie pojawiają się podróże w czasie i innych wymiarach. Jak ogarniemy już kto jest kim, serial jest bardzo wciągający, warto!

The Rain

The rain

Trochę polecajka, a trochę jednak nie. Wirus przenoszony przez deszcz powoduje spustoszenie w całej Skandynawii. Po 6 latach para głównych bohaterów postanawia opuścić bezpieczne schronienie, aby odnaleźć innych ludzi i bezpieczeństwo. Rzeczywistość niestety mija się z ich oczekiwaniami. O ile pierwszy sezon był całkiem ciekawy i utrzymany w klimacie Dark, o tyle kolejne sezony odchodzą od głównej tematyki i tym samym dla mnie są nieco mniej ciekawe.

To tyle, jeśli chodzi o lipiec i sierpień – podzielcie się swoimi poleceniami!

You Might Also Like

  • male prostate massager
    16 lutego 2021 at 09:09

    male prostate massager

    […]Sites of interest we’ve a link to[…]