Niemcy Niemcy

Hamburg – co zobaczyć za darmo?

Hamburg - zwiedzanie

Niemcy odwiedziłam w ramach city brake’a, wykorzystując fakt, że koronowe ograniczenia nieco zelżały. Hamburg okazał się fajnym pomysłem na krótką wycieczkę. Poniżej przedstawiam fajne miejsca, które można zobaczyć za darmo.

O Hamburgu słów kilka

Hamburg jest miastem na prawach kraju związkowego znajdującym się na północy Niemiec. Pod względem liczby ludności zajmuje w kraju drugie miejsce zaraz po Berlinie. Hamburg kojarzy się z miastem portowym. Co ciekawe jednak, nie ma on dostępu do morza – cały „morski” klimat zawdzięcza dwóm rzekom – Łabie i Alster oraz kilometrom kanałów. Z tego również powodu w mieście znajdziemy ponad 2500 mostów i kładek, ponoć najwięcej na świecie.

hamburg

Miasto Spichlerzy (Speicherstadt)

Dzielnica portowa w Hamburgu to wizytówka miasta. Tę część zdobią neogotyckie, zbudowane z czerwonej cegły spichlerze. O ich wybudowaniu zdecydowano w 1888 roku w związku z utworzeniem w tych rejonach portu. Budynki te były wypełnione kawami, przyprawami, herbatami czy tytoniem. Część z nich do dziś pełni funkcję magazynów. W pozostałych znajdują się muzea, restauracje, przestrzenie wystawiennicze i pracownie artystyczne. Budynki. z jednej strony wychodzą na ulicę, z drugiej natomiast na kanały. Konstrukcje wspierane są przez drewniane pale, które zapobiegają osunięciu się spichlerzy. Dzielnicę w 2015 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli zastanawiacie się, jak to jest mieszkać w starym spichlerzu w Hamburgu, uprzedzam, że niewiele osób może dostąpić tego przywileju. Zdecydowana większość budynków nie nadaje się do zamieszkania. Dlaczego? Znaczna część dzielnicy to tereny zalewowe, które na skutek sił przyrody i licznych ingerencji człowieka są często podtapiane. Z tego powodu do zamieszkania nadają się jedynie nieliczne budynki, przy których znajdują się wyższe kładki.

Hamburg - spichlerze

Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie)

W sąsiedztwie dzielnicy spichlerzy znajduje się filharmonia, która bez wątpienia stanowi ciekawy kontrast dla neogotyckich spichlerzy. Budynek bardzo dobrze pełni swoją podstawową funkcję. Posiada on jedną z najlepszych akustycznie sal koncertowych. Nieobeznani w świecie muzyki również znajdą coś dla siebie – taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na spichlerze i dzielnice portową. Prowadzą do niego najdłuższe w Europie Zachodniej ruchome schody. Możemy się tam dostać, odbierając bezpłatny bilet. W budynku znajduje się róniwż SPA, hotel, a nawet prywatne apartamenty. Co ciekawe również, filharmonia stanowi punkt nawigacyjny dla statków. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie Filharmonii.

Hamburg - Filharmonia
Elbphilharmonie
ruchome schody - filharmonia w hamburgu

St. Pauli

Hamburska dzielnica czerwonych latatarni. Kiedyś był to cel wizyt marynarzy schodzących na ląd, dziś jest to raczej miejsce odwiedzin turystów. Znajdują się tam liczne bary, puby i kluby, a także sexshopy i domy publiczne. W jednym z tamtejszych lokali debiutował zespół The Beatles- na pamiątkę tego wydarzenia w dzielnicy umieszczony jest pomnik muzyków. Szczerze? Pomijając fakt klimatu St. Pauli, miejsce to wydaje mi się mocno przereklamowane i nie płakałabym jakoś strasznie, gdybym go nie zobaczyła. Znacznie ciekawsza wydaje mi się analogiczna dzielnica w Amsterdamie. Jeśli macie ograniczony czas, zdecydowanie bardziej polecam pochodzenie po opisanej niżej komunie.

The Beatles - Hamburg
St.Pauli - Hamburg

Hamburska komuna – Gangeviertel

Jeśli szukacie fajnego miejsca do chillowanka, murali i alternatywnych knajp, Gangeviertel będzie idealny! Na to miejsce trafiliśmy trochę przypadkiem, jednak warto wrzucić je na listę rzeczy do zobaczenia w Hamburgu. Jest to miejska komuna, gdzie możemy pochillować w otoczeniu murali i sztuki ulicznej. Kilka starych, zapomnianych kamienic zostało przejętych przez grupę kreatywnych ludzi i w ten sposób powstały przestrzenie, które mogą zachwycać. Ta część miasta ukryta jest pomiędzy tutejszymi biurowcami, co jeszcze bardziej potęguje kontrast. Miejsce to jest przestrzenią otwartą na wszelkie artystyczno-społeczne inicjatywy. Znajdują się tam galerie, otwarte pracownie, czy też urocze knajpy, gdzie płacisz tyle, ile możesz.

Gangeviertel - Niemcy
Gangeviertel - Hamburg
Gangeviertel

Treppenviertel – wioska rybacka

To miejsce, gdzie możecie pochodzić po schodach (Treppenviertel to dosłownie „dzielnica schodów”), a także obejrzeć widoki rodem z pocztówek. Najbogatsza dzielnica Hamburga – bo właśnie o niej mowa – przyciąga krętymi uliczkami i eleganckimi, białymi rezydencjami. To chyba też najbardziej pagórkowata część Hamburga, dzięki czemu znajdując się w górnych częściach dzielnicy możemy popatrzeć na plażę wzdłuż Łaby, a schodząc w dół przejść się wzdłuż nabrzeża i podziwiać śródziemnomorsko wyglądające domki. Panuje tu nieco kurortowy klimat z masą szczęśliwych, niemieckich emerytów. Tak trzeba spędzać jesień życia! Jak widać Hamburg jest do tego idealnym miejscem.

Treppenviertel
Treppenviertel - wioska rybacka

Dworzec w Hamburgu

Nawet jeśli do Hamburga wybieracie się samochodem, warto zajrzeć na tamtejszy dworzec. Powstały w 1906 roku budynek ma około 8200 metrów kwadratowych. Mimo swojej wielkości, bez problemu można odnaleźć się i dotrzeć na właściwy peron. Jest to również dworzec, który przyjmuje najwięcej podróżnych w Niemczech (zajmuje też pod tym względem drugie miejsce w Europie, zaraz po Paryżu). Konstrukcja zbudowana jest z metalu i szkła, na liczne perony możemy dostać się z dwóch mostów na poziomie ulicy. Z dworca możemy się również przesiąść do metra, dzięki czemu może być on fajną bazą startową do zwiedzania.

Dworzec w Hamburgu
Dworzec w Hamburgu

Alter Elbtunnel

Powyżej znajduje się kilka miejsc, dzięki którym możecie oglądać Łabę z góry, dzięki temu tunelowi możecie natomiast pod nią przejść. Znajduje się on na głębokości 24 metrów i mierzy 426 metrów. Możemy nim przejść z St. Pauli do Steinwerder. Tunel powstał w 1911 roku, jest obłożony w całości kafelkami, co sprawia, miejsce to ma ciekawą akustykę. Co ciekawe, o ile piesi nie mają do tunelu bezproblemowy dostęp, o tyle dla samochodów dostępny jest on w określone dni w wytyczonych godzinach.

Tunel pod Łabą
Tunel pod Łabą - Hamburg

Ratusz w Hamburgu

Chyba jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Hamburski ratusz został wybudowany w 1897 roku, na miejscu poprzedniego, który spłonął pół dekady wcześniej. Misterna fasada nie wygląda jak z końcówki XIX wieku. Widoczne są tu mocne wpływy renesansowe. Obecnie mieści się tam siedziba zarządu miasta.

Hamburg jest bez wątpienia ciekawym miastem i fajnym pomysłem na wydłużony weekend. Portowy klimat w połączeniu z nowoczesnym miastem dają receptę na udany wypad!