Holandia Podróże

Co robić w Amsterdamie ZA DARMO?

Było już o tym, jak zorganizować wyjazd do Amsterdamu, a także trochę moich obserwacji na temat miasta. Dziś przyszła pora na miejsca, które warto zobaczyć, a wstęp do nich nie kosztuje nic. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych punktów, które możecie odwiedzić za darmo.

Ten materiał jest częścią cyklu wpisów o Amsterdamie. Znajdziecie w nim artykuły:

  1. Amsterdam! Co? Jak? Za ile?
  2. Jak żyć? Edycja: Amsterdam
  3. Co robić w Amsterdamie za darmo?
  4. Miękkie narkotyki w Amsterdamie – informacje

Pooglądaj kanały

Za darmo w Amsterdamie - kanały

Zacznijmy od oczywistości, a mianowicie od… kanałów 😉 W sumie jest ich ponad 160, a ich łączna długość przekracza 70 km. Właśnie z ich powodu Amsterdam nazywany jest „Wenecją północy”. Kiedyś jedną z funkcji kanałów było oddzielenie bogatych od biednych. Dziś podział ten nie istnieje. Wszystkie domy nad kanałami osiągają zawrotne ceny. Po kanałach pływają obecnie statki wycieczkowe i łódki – jeśli jednak chcecie wydać pare groszy (no, 20 euro), możecie się wybrać na rejs z poczęstunkiem!

NEMO – trochę muzeum, trochę taras widokowy

NEMO - dach muzeum, który możesz zwiedzić za darmo

Wstęp do muzeum jest płatny, jednak darmowy jest wstęp do ogrodów na dachu budynku. Znajduje się tam taras widokowy, z którego możecie spojrzeć na miasto z pewnej perspektywy. Warto zaznaczyć, że Amsterdam jest położony na płaskim terenie i ma niską zabudowę, dlatego takich punktów nie ma zbyt wiele. Oprócz ciekawych widoków możecie zobaczyć tam kilka dużych zabawek interaktywnych, które sprawią frajdę nie tylko dzieciom.

Dzielnica czerwonych latarni

Zwiedzanie za darmo - dzielnica czerwonych latarnii

To chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych i bardziej kontrowersyjnych atrakcji Amsterdamu. Za dnia nie różni się wiele od przyległych uliczek, dopiero wieczorem da się bez problemu zauważyć, o którą część miasta chodzi. Gdy gaśnie słońce główna aleja rozświetlona jest czerwonymi neonami. W oknach natomiast możemy zobaczyć prostystutki różniące się rasą, narodowością, kolorem włosów czy wiekiem. Łączy je natomiast jedno – prowokacyjna postawa. W Holandii prostytucja jest legalna. Kobiety uprawiające ten zawód mają umowy, płacą podatki, posiadają nawet własne związki zawodowe! Niezależnie od tego, jak zapatrujemy się na kwestię usankcjonowania tego zawodu, warto przejść się i zobaczyć, jak wygląda Dzielnica Czerwonych Latarnii.

Targ kwiatowy – Bloemenmarkt

za darmo - oglądanie bukietów na Bloemenmarkt

Holandia tulipanami stoi! Amsterdam nie jest wyjątkiem w tej materii. W wielu miejscach możemy znaleźć zarówno świeże kwiaty, jak i cebulki. Aby zobaczyć najciekawsze gatunki tych kwiatów (i nie tylko!), warto wybrać się na Bloemenmarkt – „pływający” targ kwiatowy. Początkowo handlarze sprzedawali swój towar pływając swobodnie po kanałach, z czasem miasto znalazło im jedną, dogodną lokalizację. Dziś możemy nie tylko kupić tam kwiaty, ale i za darmo pooglądać wszystkie piękne bukiety <3 

Chinatown po holendersku

Holenderskie Chinatown - atrakcje za darmo

Amsterdam, podobnie jak Londyn również ma swoje Chinatown! Azjatycka dzielnica znajduje się tuż przy Dzielnicy Czerwonych Latarnii, w związku z czym zazwyczaj również nie zasypia. Sama nazwa „Chinatown” nie jest do końca poprawna, ponieważ rezyduje tam wiele narodowości: Wietnamczycy, Tajowie, Malezyjczycy czy Indonezyjczycy. W części tej znajdują się azjatyckie targi, restauracje i sklepy. Znakiem rozpoznawczym dzielnicy jest świątynia buddyjska He Hua.

Spróbuj sera!

Jedną z rzeczy, z których słynie Holandia są sery – zwłaszcza te twarde. Statystyczny Holender zjada rocznie 15 kilogramów sera, mając do dyspozycji aż 13 jego gatunków. W Amsterdamie możecie znaleźć całe serowe bogactwo kraju w pigułce. Istnieje wiele sklepów, gdzie za darmo możecie popróbować poszczególnych produktów. Jeśli coś wam specjalnie przypadnie do gustu, możecie zakupić wybrany ser.

NDSM-Werf

Chcielibyście się przepłynąć statkiem? Jeśli chcecie to zrobić za darmo, skorzystajcie z promu, który znajduje się tuż za dworcem kolejowym. Tym z numerem 907 dopłyniecie do NDSM – nabrzeżnej, industrialnej części miasta. Ten teren pełen żurawi i pustostanów to prawdziwa mekka dla amsterdamskich artystów! Kilkadziesiąt lat temu znajdowała się tam stocznia, dziś miejsce to przyciąga wszelkiej maści freelancerów. Warto pokręcić się tam przez chwilę i odkryć wszystkie zakątki tego miejsca. Jeśli wybieracie się do Amsterdamu późniejszą wiosną lub latem, dodatkowo możecie liczyć na otwarte knajpy i imprezy kulturalne.

Wiatraczek

Za darmo w Amsterdamie - wiatraki

Co wszystkim kojarzy się z Holandią? Wiatraki! Oczywiście nie mogło ich również zabraknąć w Amsterdamie. Warto przespacerować się choćby pod De Gooyer, który jest jednym z najwyższych w całym kraju. Fun fact: nawet z dużymi funduszami nie zwiedzimy go od środka. Powód? Ktoś w nim mieszka!

W Amsterdamie jest z pewnością jeszcze wiele ciekawych rzeczy, które możemy zwiedzić za darmo. Jakie są wasze typy?

You Might Also Like

73 komentarze

Leave a Reply