Podróże Portugalia

Fatima – co warto zwiedzić?

Fatima - sanktuarium

Przyznam szczerze – do Fatimy wybrałam się głównie ze względu na rodziców, którzy towarzyszyli mi w podróży po Portugalii. Jest to miejsce, które z pewnością chciałyby zwiedzić osoby wierzące, ale nie tylko. Jak dostaniemy się do Fatimy? Jak możemy poruszać się po sanktuarium? Co powinniśmy zobaczyć?

Ten materiał jest częścią cyklu wpisów o Malcie. Znajdziecie w nim:

  1. Co przywieźć z Portugalii?
  2. Fatima – co warto zwiedzić?

Jak dostać się do Fatimy bez samochodu?

Fatima to miasteczko, do którego można się stosunkowo łatwo dostać zarówno z Lizbony, jak i z Porto. W moim przypadku był to punkt postojowy między tymi miastami. Najbardziej optymalne połączenia możecie wyszukać na stronie TUTAJ. Dostanie się do miasteczka z większych punktów nie powinno więc stanowić żadnego problemu.

Trochę historii

Dlaczego właściwie Fatima jest celem wycieczek i pielgrzymek? O mieście tym usłyszano głównie z powodu objawień maryjnych, które miały miejsce w 1917 roku. Wówczas Matka Boska przekazała trójce młodych pastuszków – Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi – tajemnice, które ci mieli obwieścić światu. Dwie tajemnice zostały ujawnione od razu, trzecia – dotycząca m.in. zamachu na Jana Pawła II – została ogłoszona dopiero w 2000 roku. Kościół katolicki uznał autentyczność tych wydarzeń w 1930 roku. Na pamiątkę tych i wcześniejszych (mających miejsce już w XVIII wieku) objawień powstał kompleks świątynny, do którego w każdym roku przybywa wielu wierzących.

Fatima

Co warto zobaczyć?

Bazylika Trójcy Przenajświętszej

Przyznam szczerze, że zazwyczaj nie jestem jakąś mega fanką sakralnego przepychu, może właśnie dlatego ta świątynia zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Jest to czwarty pod względem wielkości kościół katolicki na świecie. Faktycznie, rozmiar i surowy wystrój świątyni robią wrażenie. W środku znajduje się aż ponad 8500 miejsc siedzących! Kościół powstał, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rzeszy pielgrzymów przyjeżdżających do Fatimy

Bazylika Trójcy Przenajświętszej
Bazylika Trójcy Przenajświętszej

Bazylika Matki Bożej Różańcowej

Tę neobarokową świątynię wybudowano z lokalnego kamienia. Jej budowa rozpoczęła się 11 lat po pierwszych objawieniach. Początkowo był to kościół, w 1953 roku zyskał miano bazyliki. To właśnie tu znajdują się groby trójki, która zobaczyła w Fatimie Matkę Bożą. Nad głównym wejściem do bazyliki znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, która została wyrzeźbiona przez amerykańskiego zakonnika według wskazówek Łucji.

Fatima - Bazylika Matki Bożej Różańcowej
Bazylika Matki Bożej Różańcowej

Kaplica objawień

Jeśli szukacie dokładnego miejsca, gdzie miały miejsce objawienia, to właśnie tu. Kaplica ta znajduje się między dwoma wyżej wymienionymi kościołami. Wybudowano ją na prośbę Matki Bożej dokładnie w miejscu, gdzie się objawiła. Niegdyś rósł tu jeszcze dąb, pierwsi pielgrzymi jednak dosyć szybko go rozebrali. W tym miejscu znajduje się obecnie kolumna z figurką Maryji. Parę kroków dalej możemy znaleźć również miejsce, gdzie za drobną opłatą możemy zapalić świeczki w wybranych przez siebie intencjach.

Fatima - kaplica objawień

Muzeum Sanktuarium Fatimskiego

Niedaleko centrum, w domu rekolekcyjnym, znajdziemy muzeum poświęcone objawieniom fatimskim. Muzeum dokładniej opowiada o historii wydarzeń z portugalskiego miasteczka. Pojawia się tu też cenny eksponat – korona z figury Matki Bożej. To właśnie tam Jan Paweł II ofiarował kulę, która zraniła go podczas zamachu na niego. Korona znajduje się w muzeum oczywiście wtedy, gdy nie jest umieszczona na figurze.

Domy dzieci

Jeżeli zostanie nam trochę czasu po zwiedzeniu najważniejszych sanktuariów, możemy zobaczyć domy Łucji oraz Franciszka i Hiacynty (rodzeństwa). Są one położone w niewielkiej odległości od siebie, około 2 kilometrów od samego sanktuarium. Do domów możemy dotrzeć specjalną kolejką, która dojeżdża z centralnej części Fatimy.

Królestwo dewocjonaliów

Jeśli chcielibyście kupić sobie medalik, różaniec, krzyżyk do mieszkania itp., Fatima jest do tego idealnym miejscem. W miasteczku możemy znaleźć niezliczoną liczbę sklepów i straganów z dewocjonaliami. Sprzedawane rzeczy związane są najczęściej właśnie z Fatimą, jednak znajdziemy tutaj również różne inne pamiątki związane z religią katolicką.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Fatimie
Bazylika Trójcy Przenajświętszej

You Might Also Like

200 komentarzy

Leave a Reply