Malta Podróże

Gozo i Comino – przewodnik po atrakcjach

Państwo Malta składa się nie tylko z wyspy o tej samej nazwie – jest to jedynie część archipelagu. Oprócz głównej wyspy, zamieszkane są jeszcze dwie inne – Gozo i Comino. Przyjeżdżając na Maltę zdecydowanie nie warto ich omijać. Poniżej znajdziecie szereg powodów, dlaczego warto się tam wybrać.

Ten materiał jest częścią cyklu wpisów o Malcie. Znajdziecie w nim:

 1. Malta – ciekawostki, które warto znać
 2. Ile kosztuje wyjazd na Maltę? Jak to zorganizować?
 3. Malta – przewodnik po atrakcjach
 4. Gozo i Comino – przewodnik po atrakcjach

Jak dostać się na Gozo?

Na Gozo dopłyniemy promem z portu w Iċ-Ċirkewwa. Poranne autobusy do tej miejscowości są zazwyczaj bardzo zatłoczone, dlatego jeśli nie wypożyczamy samochodu, warto wybrać się taksówką, lub skorzystać z mojej rady z wpisu na temat organizacji wyjazdu. Z portu na Gozo dopłyniemy linią Gozo Channel. Promy w szczytowych godzinach odpływają co pół godziny. Rozkład znajdziecie TU. Z Malty na Gozo możemy przepłynąć bezpłatnie, w drugą stronę będziemy musieli zapłacić ok. 6 euro.

Jak dostać się na Gozo?

Port Mgarr

Pierwsze miasto, które zobaczymy przybywając na Gozo to Mgarr, gdzie znajduje się port. Oprócz otoczonej falochronem urokliwej przystani, warto zajrzeć na wybudowaną w 1661 roku wieżę Mgaarr ix-Xini. Jeśli wybierzecie się tam w kwietniu, być może traficie na odbywający się tam festiwal truskawek.

Ggantija

Są to prehistoryczne świątynie, znajdujące się na terenie maltańskiego muzeum archeologicznego. Nazwę dosłownie możemy przetłumaczyć jako „olbrzymia”, co oddaje, jak imponująca musiała być na czas swojego powstania. Dziś możemy oglądać jedynie ruiny murów, które miejscami dochodzą do 6 metrów. Kompleks ma około 5300 lat. Świątynie znajdują się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Wstęp do muzeum w przypadku osób dorosłych kosztuje 9 euro.

Gozo atrakcje - Ggantija

Rabat/Victoria

Jadąc do centrum wyspy dotrzemy do jej stolicy – Victorii, przez miejscowych nazywanej Rabatem. Miasto to jest bazą przesiadkową do autobusów na różne części wyspy, więc trafienie do niego nie jest większym problemem. Pierwsze, co rzuci nam się w oczy to górująca nad miastem cytadela, która jest kolejnym miejscem na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Tal-Mixta Cave

Przy okazji wyjazdu na Gozo i zaglądania na Ramla Bay, możecie usłyszeć, że warto zajrzeć do jaskini Kalypso, z którą związana jest legenda o nimfie więziącej Odyseusza. Spoiler: do tej jaskini nie ma już wstępu. Jeśli interesuje Was piękny widok na plaże, warto zajrzeć do jaskini Tal-Mixta, która znajduje się po drugiej stronie. Można tam podjechać samochodem lub zrobić sobie godzinny spacer. Niezależnie od tego, czy wybierzecie łatwiejszą czy trudniejszą opcję – warto!

Panwie soli

Gdy wybierzemy się na północ wyspy, warto przejść się wybrzeżem, aby podziać panwie solne. To wykute w skałach płytkie baseniki, w których zbiera się morska woda. Gdy płyn odparuje, pozostaje sól. Panwie obecnie nie funkcjonują na skalę przemysłową, ale okoliczni mieszkańcy do dziś chętnie zbierają dziś sól i sprzedają ją. Proceder ten ma długą tradycję i jest niezwykle istotny dla maltańskiej kultury. Nabrzeże z basenami solankowymi jest niezwykle malownicze, jeśli więc będziecie mieli chwilę – zajrzyjcie!

Gozo atrakcje - baseny solankowe

Wied Il-Ghasri

Odchodząc zaledwie kawałek od basenów solankowych, trafimy na Wied Il-Ghasri – malownicza zatoka otoczona skalnymi ścianami. Jest to miejsce, gdzie morze bardzo mocno wbija się w ląd. W tym miejscu możemy również się wykąpać.

 atrakcje - Wied Il-Ghasri

Blue Hole i Fungus Rock

Przez wiele lat główną atrakcją Gozo było Azure Window. Niestety, siły natury zmieniają krajobraz i kilka lat temu formacja skalna runęła. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybrać się w te okolice. W okolicy znajdziemy cały czas kilka interesujących punktów:

 • Wewnętrzne morze – jest to słona zatoka połączona z morzem jedynie wąską cieśniną. Z tego miejsca za kilka euro można wynająć łódkę, na której lokalny rybak przewiezie nas po zatokach, pokaże czystą wodę i podwodną roślinność, a także… wskaże miejsce, gdzie teraz leżą resztki Azure Window
Gozo atrakcje - wewnętrzne morze
 • Blue Hole – Podwodna jaskinia idealna do nurkowania i pływania z rurką.
 • Fungus Rock – Kolejna ciekawa formacja skalna. Nazwa nie pochodzi jednak od kształtu, a od grzyba, który kiedyś rósł na głazie. Był on na tyle cenny że zakon szpitalników specjalnie wzniósł twierdzę (Dwejra Tower), aby nikt go nie rozkradł.

Plaże Gozo

Podobnie jak w przypadku Malty, na Gozo również zaczniemy kilka atrakcyjnych plaż. Ich plusem jest bez wątpienia to, że są mniej zatłoczone i blisko innych atrakcji. Będąc na wakacjach warto zajrzeć m.in. na:

 • Ramla Bay – plaża niedaleko jaskini Tal-Mixta
 • Xwejni Bay – plaża obok panwi soli
 • Hondoq Bay – znana z niebieskiej wody
 • Xlendi Bay

Comino

Gdy już zwiedzimy atrakcje Malty i Gozo, możemy udać się na trzecią zamieszkaną wyspę – Comino. Tak jak już wspominałam, mieszkają tam jedynie trzy osoby. Całą resztę ludzi przebywających na wyspie stanowią więc turyści i ludzie, którzy się nimi zajmują. Wyspa jest bez wątpienia piękna – fajne skałki i piękna, błękitna woda. Jest jednak jeden zasadniczy mankament – w sezonie są tam tłumy, niezależnie od pory dnia.

Jak dostać się na Comino? Najpopularniejszą opcją jest wykupienie wycieczki i popłynięcie z nią na wyspę. Oferta tego typu wycieczek jest bardzo bogata i z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Ja za radą znajomej mieszkającej na Malcie wybrałam Barbarossa Excursions (klik!) . Kurs kosztował 25 euro, ale pomijając tłok na wyspie, warto było. Na katamaranie znajdowały się wygodne kanapy, opowiadano o wyspie (również po polsku!), a pod pokładem znajdowały się okna, przez które można było oglądać podwodny świat. Tu znajdziecie alternatywną stronę, ale ponoć warto przemęczyć się z nieprzyjazną witryną Barbarossy i zarezerwować wycieczkę jednak tam. 😉

You Might Also Like