Podróże Porady

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

Jak zabezpieczyć mieszkanie
Jak zabezpieczyć mieszkanie

Nic nie psuje bardziej wyjazdowych wspomnień, niż niemiła niespodzianka po powrocie do domu. Zalane mieszkanie czy włamanie to tylko niektóre nieprzyjemności, które możemy zastać. Mimo że zazwyczaj staram się przestrzegać wszystkich poniższych zasad nie ukrywam, że wpis zainspirowany jest jeziorem w łazience po powrocie znad oceanu. 😉 Jak zatem zabezpieczyć mieszkanie, aby zminimalizować ryzyko mini-zawału po powrocie?

Po pierwsze – posprzątaj mieszkanie

Zacznijmy od najbardziej prozaicznych rzeczy: przed wyjazdem na wakacje warto ogarnąć mieszkanie. Przede wszystkim warto wyrzucić śmieci i usunąć z lodówki szybko psujące się produkty. Wprawdzie jeśli tego nie zrobimy nie stanie się żadna tragedia, ale powrót do cuchnącego mieszkania z pewnością nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Zamknij drzwi i okna

Kolejna oczywistość, jednak warto o niej wspomnieć. Nie powinniśmy ułatwiać złodziejowi zadania, a zapomnienie o tak ważnej rzeczy to wręcz zaproszenie dla włamywaczy. Inną ważną kwestią jest fakt, że takie niedopatrzenie może być uznane przez ubezpieczyciela za rażące zaniedbanie i w efekcie możemy nie otrzymać odszkodowania.

Zakręć zawory i odłącz urządzenia od prądu

Zasada złośliwości rzeczy martwych mówi, że psują się one w najmniej korzystnym momencie. Chyba ciężko wyobrazić sobie mniej odpowiedni czas na np. pęknięcie uszczelki, niż nasz urlop. Dlatego właśnie, aby możliwie najbardziej zminimalizować skutki tego typu zdarzeń losowych, warto zakręcić na czas naszej nieobecności wszystkie zawory. Oprócz tego najlepiej będzie odłączyć wszystkie urządzenia od prądu. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, możemy tak zrobić również z lodówką, z której uprzednio wyjmiemy rzeczy.

Poproś sąsiadów o pomoc

Nic tak dobrze nie chroni dobytku, jak ludzkie oko. Jeśli wyjeżdżamy na jakiś czas warto poinformować o tym sąsiadów. Będą wiedzieli, że coś jest nie tak, jeśli usłyszą hałasy podczas naszego wyjazdu. Możemy również przekazać im klucze poprosić o zajrzenie raz na jakiś czas do mieszkania. Złodziej niechętnie wybierze mieszkanie, po którym ktoś od czasu do czasu się kręci. Dzięki temu będziemy mieli również pewność, że nie doszło do żadnej awarii.

Rozważ alarm…

Zamontowanie alarmu czy też zatrudnienie firmy ochroniarskiej to jedna z najpewniejszych form zabezpieczenia mieszkania przed kradzieżą. Jeśli często wyjeżdżacie i dysponujecie odpowiednimi funduszami warto rozważyć wykupienie takich usług

i wreszcie – UBEZPIECZ MIESZKANIE!

Nawet najlepiej przygotowane mieszkanie może nie obronić się przed różnymi zdarzeniami losowymi. Nikt nie zagwarantuje nam, że nie trafi się wyjątkowo sprytny złodziej, albo że nie zaleje nas sąsiad z dołu. Właśnie dla takich przypadków (i nie tylko!) warto ubezpieczyć mieszkanie. Stosunkowo niewielka kwota płacona raz na jakiś czas może znacznie złagodzić negatywne skutki większości nieszczęść, które możemy zastać w mieszkaniu po powrocie z urlopu.

Czy przytrafiła Wam się kiedyś niemiła niespodzianka po powrocie z wakacji? Co dorzucilibyście do poniższej listy?

You Might Also Like