Etyka podróżnika Malta

Wszystkie grzechy Malty

Dużo mówi się o etycznym podróżowaniu w kontekście dalekiego wschodu i zwierząt. Czy to jednak jedyne turystyczne miejsce, w którym wspieramy coś niestosownego? Mój ostatni wyjazd na Maltę nieco uświadomił mi, że również w Europie można znaleźć takie lokalizacje. Przykładem może być historia Daphne Caruana Galizia’y – maltańskiej dziennikarki.

Wszystkie grzechy Malty

Zobacz też cykl wpisów o Malcie. Znajdziesz w nim:

  1. Malta – ciekawostki, które warto znać
  2. Ile kosztuje wyjazd na Maltę? Jak to zorganizować?
  3. Malta – przewodnik po atrakcjach
  4. Gozo i Comino – przewodnik po atrakcjach

Koniec życia Daphne

Jest poniedziałek, 16 października 2017 roku. Daphne Caruana Galizia, znana na Malcie (i nie tylko) dziennikarka i blogerka wsiada do swojego Peugota 108. Chwilę później samochód rozrywa eksplozja. Jest tak potężna, że kawałki samochodu porozrzucane są na pobliskich polach. Daphne ginie na miejscu. Wiadomo, że śmierć znanej dziennikarki nie może być przypadkiem. Dlaczego zginęła?

Daphne Caruana Galizia
źródło: CNN.com

Odkrywczyni spisków

Blog Daphne był czytany częściej, niż wszystkie maltańskie gazety razem wzięte. Z czego to wynikało? Blogerka odkryła potężny system prania brudnych pieniędzy, którego sercem była właśnie Malta. Daphne była nazywana jednoosobowym WikiLeaks. Piętnowała korupcję i handel narkotykami – stworzyła ponad 20 tysięcy artykułów potępiających bezprawne działania zarówno władzy, jak i opozycji. Badała również udział maltańskich polityków w sprawie tzw. Panama Papers.

Zbrodnia bez kary

Jak myślicie, czy winni morderstwa sprzed dwóch lat zostali ukarani? Niekoniecznie. W lipcu trzech mężczyzn zostało formalnie oskarżonych o zabójstwo dziennikarki. Nie przyznali się oni do winy. Wciąż trwa postępowanie przygotowawcze, że mogą oni stanąć przed sądem dopiero za rok. Warto zaznaczyć, że mowa jest o osobach oskarżonych o samo podłożenie ładunku. Do tej pory nie wskazano nikogo, kto mógłby zlecić morderstwo. Synowie dziennikarki deklarują, że będą walczyć o sprawiedliwość, czy jednak mają szansę wygrać z systemem?

Malta – warto czy nie warto?

Piszę o tej historii, ponieważ uświadomiła mi, że mało jest miejsc na świecie, gdzie podróżowanie będzie w pełni etyczne. Nie nakłaniam Was, abyście przez politykę przestali podróżować. Chciałabym tylko, abyście zdawali sobie sprawę, że nawet zachodząc gdzieś w Europie na kawę możecie trafić do miejsca, które jest pralnią brudnych pieniędzy. Dlatego turystów, którzy wybierają się np. do miejsc z tygrysami, warto uświadamiać zamiast zawstydzać – nikt z podróżujących nie jest święty w tej materii.

Stronę, na której publikowała Daphne znajdziecie tutaj.

You Might Also Like

120 komentarzy

Leave a Reply