Polska

Co zobaczyć w Trójmieście?

Gdańsk - Stare miasto

Po powrocie z Tajlandii stwierdziłam, że chyba czas zacząć trochę pooszczędzać. Stwierdziłam, że muszę mieć zarówno trochę oszczędności „na wszelki wypadek”, jak i takich, które przydadzą mi się podczas następnej dłuższej podróży. Nie umiem chyba jednak wytrzymać ze sobą na jednym miejscu, dlatego postawiłam na kompromis – mikrowycieczki. Krótkie wyjazdy pozwalają odetchnąć, jednocześnie nie nadwyrężając budżetu. Postanowiłam zatrzymać się w Trójmieście.

gdańsk - nabrzeże
Długie Pobrzeże

Weekend w Trójmieście

Poniżej znajdziecie kilka propozycji miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Wpadłam tam na weekend, więc miejsca, które przedstawię będą z perspektywy turysty. Myślę, że dobrze wykorzystałam te dwa dni, dlatego chciałabym podzielić się z Wami kilkoma miejscami, które w mojej opinii warto zobaczyć.

Długie Pobrzeże

Zwiedzanie zaczęłam od jedynej położonej nad wodą ulicy w Gdańsku. Powstała ona w wyniku wydłużania i budowania drewnianych pomostów, gdzie niegdyś odbywał się handel. Warto przejść się tą ulicą, aby zobaczyć m.in. piękne kamienice, Żurawia (chyba najbardziej charakterystyczną budowlę Długiego Pobrzeża), zacumowane statki, a także koło widokowe i karuzelę, przypominającą te paryskie.

Gdańsk Długie Pobrzeże
Długie Pobrzeże

Długi Targ i Fontanna Neptuna

Po skręceniu przy Zielonym Moście trafiamy na ulicę Długi Targ – najbardziej reprezentatywną arterię Gdańska. Idąc spacerem miniemy wiele zabytkowych kamienic, ale i inne miejsca warte zainteresowania. Zaliczyć do nich możemy m.in. Ratusz, Muzeum Bursztynu czy też Fontannę Neptuna.

To miejsce uznawane jest chyba za symbol miasta. Ta początkowo kolorowa figura stoi na Długim Targu od XVII wieku. Z biegiem lat fontannie zmieniano niektóre elementy (w 1988 roku na przykład przyrodzenie Neptuna zostało zasłonięte ), cały czas fontanna pozostaje jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych miasta.

Fontanna Neptuna Gdańsk
Fontanna Neptuna

Muzeum II Wojny Światowej

Miejsce to jest stosunkowo nowe na mapie miasta – zostało otwarte ok. 3 lata temu, czyli w 2017 roku. Po wizycie, mogę powiedzieć, że to zdecydowanie miejsce, które należy zobaczyć. Dla Polaków, którzy znają historię swoje, może wiedza tam zawarta nie będzie zbyt odkrywcza, za to forma jej przekazania zachwyca! Fajny sposób podania informacji, nietuzinkowe aranżacje miejsc, mnóstwo eksponatów i multimediów – to wszystko sprawia, że kilka godzin spędzonych w muzeum mija błyskawicznie. Przy okazji – na muzeum warto zarezerwować sobie minimum 3 godziny. W tym czasie możemy na spokojnie przejść przez wystawę zatrzymując się w bardziej interesujących dla nas punktach. Myśle, że przejście całej wystawy i obejrzenie wszystkiego „od deski do deski” może na spokojnie zająć dzień, nawet dwa.

Godziny otwarcia: 
Wt-nd: 10:00 – 18:00, w lipcu i sierpniu 10:00 – 20:00

Ceny biletów:
Normalny – 23 zł
Ulgowy – 16 zł
Rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci do 19 lat ) – 55 zł

Więcej informacji na stronie www TUTAJ.

Muzeum II wojny światowej
Muzeum II Wojny Światowej

Murale Gdańsk – Zaspa

Jeśli znajdziecie chwilę, warto zajrzeć na osiedle Zaspa, by zobaczyć niezwykły projekt, który zmienił szare blokowisko w barwną okolicę. Pierwsze prace pojawiły się 1997 roku przy okazji festiwalu zorganizowanego na 1000-lecie Gdańska. 12 lat później powrócono do projektu. Obecnie na terenie blokowiska można znaleźć kilkadziesiąt murali różnych artystów. Więcej na temat projektu możecie przeczytać tutaj.

Monciak i Molo w Sopocie

Molo to kolejny klasyk na liście rzeczy do odwiedzenia. Jest to najdłuższy pomost w Polsce – ma ponad pół kilometra. Molo wraz z ulicą Bohaterów Monte Casino (stąd „Monciak”) tworzą jeden z najważniejszych pasaży spacerowych w trójmieście.

O ile Gdańsk i Gdynia są w moim odczuciu bardziej do zwiedzania, Sopot to imprezownia. Na Monciaku znajdziecie liczne kawiarnie, restauracje i kluby. Tu musze uprzedzić. Na stałe mieszkam w Warszawie, więc w nie najtańszym miejscu, a Sopot wydał mi się drogi. Budżetową opcją jest oczywiście zjedzenie gofrów i wypicie gorącej czekolady 🙂

Port w Gdyni

O tym, skąd wzięło się miasto Gdynia najczęściej dowiadujemy się już na lekcjach historii. Za początek portu uznaje się wrzesień 1922 roku. Będąc tam możemy udać się do na molo południowe, gdzie zacumowane są statki, które możemy obejrzeć i zwiedzić. Znajdziemy tam m.in. Okręt-muzeum ORP „Błyskawica”, statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz „Dar Młodzieży”. Na pewno warto wybrać się w te okolice na spacer, jeśli natomiast interesuje nas żegluga morska, warto zajrzeć do dostępnych obiektów pływających.

Gdynia
Gdynia

Co jeszcze warto zobaczyć?

W Trójmieście byłam jedynie dwa dni. W tak krótkim czasie ciężko zobaczyć wszystko, ale możliwości jest naprawdę dużo. Wśród innych atrakcji, która warto zobaczyć, są m.in:

  • Europejskie Centrum Solidarności
  • Muzeum Bursztynu
  • Muzeum Figur Woskowych
  • Park Oliwski
  • Westerplatte
  • Muzeum Poczty Polskiej

Pewnie znajdzie się wiele innych miejsc, te natomiast miałam na swojej liście rzeczy, które warto jeszcze zobaczyć. Co ciekawe, miasto stara się ułatwić życie turystom i stworzyło karnet do 8 muzeów Gdańska. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Co zobaczyć w Trójmieście

You Might Also Like

9 komentarzy

Leave a Reply