Polska

Kraków – Co zobaczyć?

Kraków

Kraków to miasto, w którym zawsze byłam przejazdem. Albo jechałam na tamtejsze lotnisko, albo był to przystanek w drodze w góry, albo wpadałam w okolice na wesele. A że powoli nadrabiam swoje braki jeśli chodzi o znajomość polskich miast (odwiedziłam już m.in. Trójmiasto i Lublin), tym razem udało mi się wyskoczyć do tego na chwilę i nieco zobaczyć. Gdzie warto zajrzeć?

Stare Miasto

To najbardziej znana część miasta odwiedzana zarówno przez turystów, jak i jego mieszkańców. To tu odbywają się najistotniejsze dla Krakowa wydarzenia, dlatego zwiedzanie warto rozpocząć od spaceru po właśnie tej okolicy.

Barbakan i Brama Floriańska

Do Starego Miasta wchodzimy od północy. Idąc od strony dworca zabytkowy teren otwiera nam Barbakan oraz Brama Floriańska. Pełniący funkcję obronną Barbakan niegdyś był połączony z murami miasta, do którego można było dostać się przez bramę. Budowla Barbakanu postawiona jest na planie koła, a grubość jej murów wynosi ponad 3 metry! Obiekt został postawiony pod koniec XV wieku w obawie przed najazdem włosko-tureckim.

Barbakan Kraków
Brama Floriańska

Kościół Mariacki

Jest to jeden z dwóch (razem z Katedrą Wawelską ) najważniejszych obiektów sakralnych w mieście. Powstał on pod koniec XIII wieku na fundamentach kościoła romańskiego. Co ważniejsze jednak, to właśnie tu znajduje się słynny ołtarz autorstwa Wita Stwosza (a właściwie ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny). Warto tam zajrzeć zarówno dla niego, jak i dla pięknego sklepienia katedry.

Kościół Mariacki Kraków

Więcej informacji na temat bazyliki Mariackiej znajdziecie TUTAJ.

Sukiennice

W średniowieczu pełniły funkcję targu, dziś natomiast jest to głównie miejsce do kupna pamiątek. Znajdujący się w centralnym punkcie rynku budynek stanowi jedną z głównych atrakcję turystyczną. Sukiennice powstały w XIII wieku na polecenie księcia Bolesława Wstydliwego. Od tamtego czasu budynek był wielokrotnie przebudowywany. Dziś na parterze mamy dwa rzędy kramów z pamiątkami i z lokalnym rzemiosłem. Na piętrze natomiast znajduje się Galeria Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, która jest oddziałem Muzeum Narodowego.

Sukiennice

Wieża ratuszowa

Pozostałość po dawnym Ratuszu, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Ma ona wysokość ok. 70 metrów. Znajdowały się tam takie instytucje jak sąd, archiwum, spichlerz, skarbiec czy… sala tortur. Do wieży wielokrotnie dobudowywane były budynki, które m.in. trawione pożarami nie przetrwały próby czasu. Swój aktualny kształt budowla zyskała w roku 1966 roku. Obecnie w środku znajdziemy informację turystyczną, w sezonie również można wejść na jej szczyt, aby zobaczyć Rynek z góry.

Wieża ratuszowa

Collegium Maius

Coś dla tęskniących za studenckimi czasami i nie tylko. Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. W XIII wieku istniała w tym miejscu kamienica, którą Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi. Do dziś z tego budynku zachowały się fragmenty murów. Z czasem zaczęto przejmować kolejne budynki, które po pożarach w XV wieku zamieniły się w spójną całość. W Collegium Maius znajdowały się sale wykładowe, biblioteka, a także mieszkania nauczycieli akademickich. Dziś mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, do którego można się wybrać. Jeśli nie chcecie zwiedzać muzealnych eksponatów, warto przynajmniej zajrzeć na urokliwy dziedziniec.

Collegium Maius
collegium maius

Wawel

Przechodząc przez Stare Miasto trafimy w końcu na Wawel. To wizytówka Krakowa i miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Podczas pobytu w tym miejscu warto przede wszystkim zajrzeć do katedry, gdzie znajdują się groby monarchów. Pod właściwym wnętrzem katedry znajdują się krypty, gdzie pochowani są inni zasłużeni Polacy. W katedralnej wieży natomiast znajdziemy dzwon Zygmunta, który bije jedynie w najważniejszych momentach w roku. Można również zajrzeć do zbrojowni, muzeum czy przejść się po terenie w murach Wawelu.

Wawel

Kazimierz

Wychodząc z Wawelu i udając się w dalszym ciągu na południe trafimy na Kazimierz. Do przełomu XVIII i XIX było to osobne miasto, potem zostało włączone w granice Krakowa. Kazimierz znany jest jako dzielnica żydowska, gdzie elementy tej kultury stykały się z tradycjami chrześcijańskimi. Do dziś możemy zwiedzić synagogi czy też cmentarz żydowski. Warto również poszwędać się po tamtejszych uliczkach zjeść coś w żydowskich knajpach w okolicach ulicy szerokiej.

MOCAK

Na koniec po przekroczeniu Wisły warto zajrzeć do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie i Fabryki Schindlera. Ja niestety zdążyłam zwiedzić jedynie to pierwsze miejsce. W muzeum posiada w swoich zbiorach eksponaty z artystów z całego świata. Oprócz ekspozycji stałej, pojawiają się również te czasowe. Muzeum warto zobaczyć, jednak przyznam, że jest jest mniejsze niż oczekiwałam. Chyba liczyłam, że będzie do oglądania przynajmniej tyle, ile w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

MOCAK
Muzeum Sztuki Współczesnej
MOCAK

To kilka rzeczy, które udało mi się zobaczyć w ciągu jednodniowej, krakowskiej wycieczki. Mam nadzieję, że wkrótce sytuacja unormuje się na tyle, że będę mogła ponownie tam trafić. Co jeszcze warto waszym zdaniem zobaczyć w tym mieście?

You Might Also Like

23 komentarze

Leave a Reply