Islandia Podróże

Południowa Islandia w 5 dni – Gotowy plan podróży

Islandia Południowa

Byłam w ponad 30 państwach na świece, ale chyba żadne nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, jak Islandia. Wystarczyło na to jedynie 5 dni zimą, abym zakochała się w tym miejscu. Zwiedziłam tylko fragment tego kraju, dlatego z pewnością tam wrócę. Wydaje mi się jednak, że wycieczka, którą sobie zorganizowaliśmy, jest fantastycznym początkiem aby poznać Islandię. Jak rozplanować zwiedzanie na 5 dni?

Ten materiał jest częścią cyklu wpisów o Islandii. Znajdziecie w nim:

  1. Islandia zimą – czy warto?
  2. Islandia – ciekawostki, które warto znać
  3. Południowa Islandia w 5 dni – gotowy plan podróży.

Co należy wiedzieć?

Islandia nie jest dużą wyspą, jednak ma bardzo wiele do zaoferowania. Nie warto zakładać więc, że podczas tak krótkiego wyjazdu zwiedzi się ją całą. Tym bardziej jest to niemożliwe zimą, kiedy to cały interior jest zamknięty. W tym czasie również przemieszczanie się jest niezwykle utrudnione ze względu na częste śnieżyce. Kolejnym problemem, który może się pojawić, jest krótki dzień, podczas którego nie będziemy mieli okazji zbyt wiele zwiedzić. Z tego względu, jeśli wybieracie się tylko na mniej niż tydzień, warto postawić na południe wyspy – drogi będą tam raczej przejezdne, a oprócz tego po drodze spotkamy wiele ciekawych atrakcji. Plan ten jest więc całkiem realny do wykonania.

Dzień 0: Przyjazd i zakwaterowanie

Mój wyjazd zaczął się tak naprawdę dzień wcześniej, wieczorny lot uniemożliwił jednak zobaczenie czegokolwiek, dlatego go nie wliczam. Pierwszą rzeczą po przylocie jest odebranie samochodu. Przy lotnisku istnieje wiele wypożyczalni, które odbierają ludzi z przylotów, transportują do wypożyczalni i przekazują nam samochód. Bardzo ważne: jadąc na Islandię zimą koniecznie wypożyczcie samochód z napędem na 4 koła! Jadąc trasą mijaliśmy wielu turystów, którzy przez niewłaściwy samochód utknęli w zaspach śnieżnych. Jeśli znajdziecie się w podobnej sytuacji i będziecie mieć wieczorny lot, zarezerwujcie nocleg w pobliżu lotniska. Jazda nocą w śnieżycę to nie jest przyjemna sprawa. W naszym przypadku dodatkowo okazało się, że zamknięta jest nasza najprostsza droga dojazdowa. Dzięki temu zamiast o 23:00, byliśmy w naszym noclegu o 4:00 rano. Nie powtórzcie tego błędu.

Dzień 1: Wodospady i samolot

Jeśli pogoda pozwoli, warto wyruszyć jeszcze przed świtem, albo tuż po wschodzie słońca. Nie macie się jednak co przerażać, ponieważ w praktyce oznacza to okolice godziny 10:00. Pierwszym przystankiem, który warto zobaczyć, jest wodospad Seljalandsfoss. Jest on położony na klifach dawnego wybrzeża i ma około 60 metrów wysokości. Potem odwiedzamy kolejny, nieco bardziej spektakularny wodospad – Skogafoss. Ma on podobną wysokość, jednak jest znacznie szerszy – ma 25 metrów. Te dwa miejsca pozwolą nam poznać siłę islandzkiej natury. Jadąc trasą, między wodospadami po lewej stronie (przy dobrych warunkach atmosferycznych) będziemy mieli okazję zobaczyć Eyjafjallajökull – wulkan, który swego czasu narobił niezłego bałaganu w całej Europie. Po drugim wodospadzie podjeżdżamy jeszcze kawałek, następnie czeka nas chwila marszu do wraku samolotu Dakota.

Islandia Południowa - Plan na 5 dni
Wodospad Skogafoss

Jaka jest historia samolotu? Maszyna na szczęście nie pojawiła się tam w wyniku katastrofy lotniczej, ale awaryjnego lądowania. W 1973 roku samolot pojawił się na plaży Sólheimasandur na skutek problemów z silnikiem. Piloci i pasażerowie zabrali z maszyny cenne rzeczy, wrak natomiast pozostawili właścicielom ziemi, na której wylądowali. Ci używali go początkowo jako dodatkową komórkę, potem jako strzelnicę (stąd ślady po kulach). Samolot stał się atrakcją turystyczną stosunkowo nie dawna, po rozsławieniu go przez m.in. teledyski. Aby się tam dostać trzeba się wybrać na spacer, który może trwać około 20-30 minut w jedną stronę. Warto wziąć to pod uwagę i dobrze się ubrać – pogoda na Islandii zmienia się w końcu bardzo szybko. Nie radzę również zbliżać się zbytnio do plaży za wrakiem. Jest to statystycznie jedno z najmniej bezpiecznych miejsc w kraju.

Po zobaczeniu samolotu i – być może – wyczerpującym marszu, kierujemy się prosto do pensjonatu. Nocujemy w Vik, skąd rozpoczniemy kolejny dzień wyjazdu.

Dzień 2: Vik

Dzień zaczynamy w miejscowości Vik i Myrdal. Jest ona położona tuż obok jednej z atrakcji turystycznych Islandii – Czarnej Plaży i znajdujących się obok klifów. Jest to całkiem unikatowy krajobraz (zwłaszcza czarny piasek), dlatego myślę, że zdecydowanie warto to zobaczyć. Następnie możemy pojechać jeszcze dalej na wschód do Fjaðrárgljúfur – jest to niesamowity kanion mający około 100 metrów głębokości. Po zwiedzeniu tego miejsca czeka nas dłuższa droga na zachód. Jedziemy aż do miasteczka Selfoss, gdzie nocujemy. Nasz plan wprawdzie przewidywał dotarcie na wschodzie aż do miejscowości Hof, niestety pokonała nas pogoda. Warto więc dostosowywać plan do warunków atmosferycznych – niestety, z islandzką pogodą nie wygramy.

Dzień 3: Secret Lagoon & Golden Circle

Z Selfoss ruszamy na Golden Circle już na samym początku robiąc sobie przerwę na relaks w Secret Lagoon. Te niewielkie gorące źródła to fantastyczna opcja na relaks. Więcej informacji na temat miejsca znajdziecie TU. Po chwili kąpieli możemy ruszyć do Złotego Kręgu, czyli szlaku najpopularniejszych atrakcji Islandii. Co możemy tam zobaczyć? Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia jest Park Narodowy Þingvellir – jedyne miejsce na Islandii wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem jest jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie Gullfoss (Złoty Wodospad). Dookoła wody znajduje się trasa, która tworzy punkty widokowe na różnych wysokościach. Innym miejscem wartym odwiedzenia są gejzery o nazwie Geysir (stąd wzięła się nazwa tego typu źródeł). Są to tylko niektóre atrakcje, które możecie zwiedzić w tej części wyspy. Jeśli starczy Wam czasu, warto np. sprawdzić inne wodospady. Trasę kończymy w stolicy Islandii, którą możemy zwiedzić następnego dnia.

Dzień 4: Rejkiavik

Czwarty dzień poświęcamy na zwiedzenie stolicy Islandii. Warto pochodzić po mieście i zwiedzić jego najważniejsze punkty. Mam zamiar jeszcze opisać atrakcje, które znajdują się w Rejkiaviku w osobnym poście. Wkrótce więc znajdziecie tu gotową rozpiskę na ten dzień.

Dzień 5: Rejkiavik i Blue Lagoon

Jeśli czegoś z zaplanowanych rzeczy nie uda nam się zwiedzić w stolicy Islandii, w pierwszej części dnia możemy to zobaczyć. Dalej czeka nas tylko przyjemne kąpanko. Blue Lagoon to chyba najsłynniejsze Spa na całej Islandii. Powstało ono w wyniku nadmiaru odwiertów z geotermalnej elektrowni. Woda w zbiorniku jest niesamowicie czysta i bogata w cenne dla skóry minerały. Jej temperatura wynosi ok. 39 stopni, co sprawia, że kąpiel w niej na zewnątrz jest niesamowitym przeżyciem. Wizytę warto zarezerwować kilka dni wcześniej, aby mieć gwarancję miejsca. Ceny zależne są od sezonu i godziny i zaczynają się od 50 euro. Więcej informacji na temat tego miejsca możecie znaleźć TU. Na tym kończy się wyjazd – prosto z Blue Lagoon jedziemy oddać samochód i na lotnisko.

Jak nie zbankrutować?

Islandia jest uznawana za jeden z najdroższych krajów. Jak więc spędzić tam kilka dni i nie zbankrutować? Plusem Islandii dla turysty jest fakt, że większość atrakcji, które chcemy zobaczyć, jest bezpłatna. Największe są więc szeroko pojęte koszty życia. Na samochodzie, jak wyżej wspominałam, nie warto oszczędzać. Moim zdaniem, najłatwiej jest oszczędzić na jedzeniu – jedzenie w marketach jest wprawdzie droższe niż w Polsce, jednak ta przebitka jest niczym w porównaniu do tej w knajpach. Warto więc robić jedzenie samemu, zwłaszcza że mamy na to czas gdy robi się ciemno. Z tego też względu, warto wybierać miejsca z dostępem do kuchni. To sprawi, że nasz plan podróży w efekcie okaże się tańszy.

Wszystko zależne od pogody

Plan, który przedstawiłam, nie jest mocno napięty, ale dzięki temu jest realny do wykonania zimą. Pogoda na Islandii o tej porze roku jest kapryśna, dlatego zakładając zwiedzenie zbyt wielu rzeczy, możemy się mocno rozczarować. Zdecydowanie warto wyluzować i cieszyć się najpiękniejszymi widokami na świecie!

Plan na 5 dni - Islandia Południowa

You Might Also Like

48 komentarzy

Leave a Reply