Podróże Portugalia

Porto – 10 rzeczy, które musisz zobaczyć!

porto okladka

Porto jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów portugalskich miast. Nic w tym dziwnego – możemy tam zwiedzić mnóstwo fajnych miejsc. Co w szczególności warto zobaczyć? Poniżej znajdziecie kilka propozycji miejsc, które z pewnością wam się spodobają.

Ten materiał jest częścią cyklu wpisów o Portugalii. Znajdziecie w nim:

  1. Co przywieźć z Portugalii?
  2. Fatima – co warto zwiedzić?
  3. Porto – 10 rzeczy, które musisz zobaczyć!

1. Most Ludwika I (Ponte Dom Luis I)

Jest to chyba najbardziej charakterystyczny punkt Porto. Gości on na wielu pocztówkach i pamiątkach z tego miejsca, dzięki swojej konstrukcji jest on bardzo charakterystyczny. Przeprawa ta łączy Porto z Vila Nova de Gaia, która administracyjnie uznawana jest za inną miejscowość. Most został ukończony 1886 roku i był wówczas najdłuższym tego typu mostem na świecie. Został on zaprojektowany przez jednego z uczniów Eiffela – autora słynnej paryskiej wieży, a także Statui Wolności. Most jest dwupoziomowy, dolny poziom ma 172 metry długości, górny natomiast prawie 400 metrów.

ponte luis i
most ludwika I

2. Ribeira

Schodząc z dolnej części Mostu Ludwika I na stronę Porto przejdziemy do dzielnicy o nazwie Ribeira. Jest to kawałek historycznej części miasta, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ona nad brzegiem rzeki Duero. Niegdyś dzielnica ta była miejscem zamieszkania ludzi biednych i robotników, teraz stanowi ona jedną z głównych atrakcji turystycznych. Wzdłuż rzeki ciągnie się deptak ze sklepami i restauracjami, gdzie można zjeść z widokiem na rzekę. Tuż przy deptaku znajduje się główny punkt dzielnicy – plac z charakterystyczną fontanną w kształcie sześcianu. Warto wejść też trochę pod górę wgłąb dzielnicy, aby pospacerować wąskimi uliczkami i obejrzeć piękne kamienice i klimatyczne kościoły.

Ribeira Porto
Mural Ribeira Porto
Ribeira Porto
porto
Ribeira Porto

3. Dworzec Sao Bento

Dworce z reguły nie są miejscami, które chcemy zwiedzać – zazwyczaj głównie się tam przesiadamy. Ten jednak jest chlubnym wyjątkiem. Cały urok dworca tkwi w wyłożonych azulejos ścianach. Mozaiki te przedstawiają historię miasta, ale też prezentują podstawowe informacje o obiekcie, na przykład godziny otwarcia. Płytek jest w sumie aż 20 tysięcy! Dworzec powstał pod koniec XIX wieku na miejscu podupadających terenów klasztornych i pełni swoją funkcję do dziś.

Dworzec Sao Bento
Dworzec Sao Bento
Dworzec Sao Bento
Dworzec Sao Bento w Porto

4. Capela das Almas (Kaplica dusz)

Ta kapliczka to kolejne fajne miejsce dla fanów azuejos. Jest to niewielki kościół, który znajduje się przy Rua Santa Catarina. Unikatową cechą tego miejsca jest mozaika układająca się w żywoty świętych, stworzona z charakterystycznych portugalskich płytek. Kościół jest położony przy deptaku zakupowym, dlatego warto wybrać się tam rano, gdy jeszcze nie ma tłumów.

Capela das Almas
Kaplica Dusz Porto

5. Kościół św. Franciszka

Jest to jeden z ważniejszych kościołów w Porto. Warto przede wszystkim zwiedzić wnętrze budynku. Zobaczycie tam między innymi barokowy portal na głównej fasadzie i ołtarz, z którego słynie kościół, przedstawiający Drzewo Jessego (czyli wyobrażenie drzewa genealogicznego Jezusa). Poza nawą główną możecie zwiedzić również muzeum oraz katakumby. Sam kościół wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

6. Kościół Kleryków

Chyba najbardziej charakterystycznym punktem tego miejsca jest wieża, która góruje nad miastem – ma ponad 75 metrów. To świetny punkt widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę miasta z jego charakterystycznymi, czerwonymi dachami budynków. Aby tam się dostać, musimy najpierw pokonać musimy niemal 250 stopni. Widok jednak warty jest wysiłku!

7. Księgarnia Lello

Jeśli szukacie jakichś instagramowych kadrów z Porto, to właśnie tutaj powinniście się udać. Jest to miejsce z wnętrzem z początku XX wieku. W księgarni dominuje drewno, wiele elementów wykończonych jest w gotyckim stylu. Za wejście musimy zapłacić 5 euro, jeśli chcemy zarezerwować bilety przez internet, dopłacimy dodatkowe 50 eurocentów prowizji (możecie je kupić TUTAJ). Lello jest uznawana za jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie, jednak swoją sławę zyskała dzięki… Harry’emu Potterowi. W latach 90-tych J.K. Rowling była żoną portugalczyka i mieszkała w Porto. Często bywała w tym miejscu i ponoć to właśnie wnętrza księgarni zainspirowały autorkę do stworzenia cyklu książek o młodym czarodzieju. W Lello często panuje duży tłok, dlatego najlepiej wejść tam tuż po otwarciu około godziny 10:00 w dni powszednie i od 11:00 w niedzielę.

Wejście do księgarni Lello

8. Ogrody Pałacu Kryształowego

Kryształowy Pałac został zaprojektowany przez Thomasa Dillena Jonesa i powstał w 1865 roku. Jego pierwowzorem był londyński odpowiednik. Pretekstem do powstania budynku była międzynarodowa wystawa przemysłowa. W ciągu kolejnych lat w Pałacu odbyło się wiele wystaw, np. róż, rolnicza czy kolonialna, a także koncerty i inne wydarzenia. Budynek funkcjonował przez 86 lat, w roku 1951 został wyburzony i na jego miejscu powstał pawilon sportowy. Mimo że samego miejsca już nie ma, to otaczająca je roślnność i nazwa: Ogrody Kryształowego Pałacu pozostały.

Ogrody Pałacu Kryształowego
Ogrody Pałacu Kryształowego w Porto
Ogrody Pałacu Kryształowego

9. Vila Nova de Gaia

Formalnie rzecz biorąc, nie jesteśmy już w Porto, jednak miejsca te stanowią na tyle integralną całość, że nie sposób o nich mówić osobno. Warto również zaznaczyć, że te dwa miasta mają jedną komunikację miejską. Z Gai rozciąga się chyba najlepszy widok. na Ribeirę. Jak możemy się tam dostać? Wystarczy przejść przez most Ludwika I i jesteśmy na miejscu. Jeśli zgłodniejecie, warto zajrzeć na tamtejszy market (Mercado Municipal de Gaia), gdzie możemy spróbować wielu lokalnych potraw.

Vila Nova de Gaia wyciąg
Wyciąg po stronie Vila Nova de Gaia
Mercado Municipal de Gaia
Mercado Municipal de Gaia

10. Winiarnie

 Nie możemy zapomnieć o tym, że Porto jest regionem, który słynie z dobrego wina. Paradoksalnie, większość najlepszych winnic znajduje się właśnie w Vila Nova de Gaia. Lokalne winnice oferują wycieczki wraz z degustacją swoich wyrobów. Jeśli tylko możecie, skorzystajcie z nich! W końcu picie Porto w Porto to dla wielu istotny element portugalskiej wycieczki.

winnica porto
winnica porto
porto1

You Might Also Like

81 komentarzy

Leave a Reply