Podróże Rosja

Kaliningrad na weekend – co zobaczyć?

Kaliningrad Katedra

Wybierając na wycieczkę Kaliningrad zastanawiałam się, czy jest tam co zwiedzać przez dwa dni? Otóż jest. Nie jest to wprawdzie miejsce, gdzie możemy przez tydzień cały czas odkrywać nowe rzeczy, bez wątpienia jednak warto wybrać się tam na weekend. Co warto tam zobaczyć?

Materiał ten jest jednym z cyklu o Kaliningradzie. Znajdziecie w nim:
1. Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego krok po kroku
2. Kaliningrad na weekend – co zobaczyć?

Sobór Chrystusa Zbawiciela, Plac Zwycięstwa

Plac Zwycięstwa jest jednym z ważniejszych punktów w mieście. To właśnie tu odbywają się główne uroczystości państwowe. W tym miejscu postanowiono postawić najważniejszą świątynię Kaliningradu. Jej budowę rozpoczęto w 1996 roku. Podczas uroczystości rozpoczynających prace obecny był prezydent Borys Jelcyn. Konsekracji 10 lat później przyglądał się już inny rosyjski przywódca – Władimir Putin.

Budynek wznosi się na 73 metry, a swoją architekturą nawiązuje do średniowiecznych ruskich budowli. Obok znajduje się miniaturowa wersja soboru, która została wykonana z drewna.

Dom Sowietów

Ten brzydal nie jest tutaj przypadkowo. W tym miejscu stał jeden z symboli Królewca (to dawna nazwa Kaliningradu), w tej chwili stoi symbol Kaliningradu. Jak to się stało?

View this post on Instagram

?? #DzieńDobry Państwu! ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ?Ten brzydal nie jest tutaj przypadkowo. W tym miejscu stał jeden z symboli Królewca (to dawna nazwa Kaliningradu), w tej chwili stoi symbol Kaliningradu. Jak to się stało? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Do 1968 roku na miejscu brzydala stał zamek krzyżacki. To właśnie w nim po raz ostatni była widziana była Bursztynowa Komnata. Został on wysadzony ?przez Rosjan trochę na złość Niemcom, trochę, aby pokazać dominację w Obwodzie. Stwierdzono, że na tej działce fajniej będzie wyglądał budynek radzieckiej administracji, który swoją okazałością przyćmi jakiś tam zameczek. Nikt jednak w nim nigdy ani nie zamieszkał, ani nie pracował. Wada konstrukcyjna spowodowała, że część budynku nieco się zapadła. Dlaczego? Nie pomyślano o tym, że zamek miał piwnice, które nie wytrzymają ciężaru tego betonowego klocka. ?Dom Sowietów (bo o nim mowa) nigdy nie został oddany do użytku. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Klątwa? Kto wie ?Dziś Rosjanie zastanawiają się, czy odbudować zamek, czy zostawić Dom Sowietów. Pojawił się nawet pomysł, aby te dwie budowle połączyć. Z jednej strony mam nadzieję, że ten plan pozostanie tylko na papierze. Z drugiej – jakaś część mnie chciałaby to zobaczyć ? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ————————— #Kaliningrad #podróż #podróżnik #podróżniczka #podróże #wyjazd #wycieczka #wypad #podroz #przygoda #wdrodze #zwiedzamy #blogtrotterzy #russia #rosja #russianfederation #travel #travelling #travelgram #travelgirl #instatravel #travelingram #trip #tripgram #kaliningradlife #kaliningradlive #kaliningradtoday #kaliningradregion #kaliningradru @sheisnotlost @wearetravelgirls @[email protected] @earthpix @wonderful_place @dametraveler @discoverearth @ourplanetdaily @theglobewander

A post shared by Ewelina Roguska | travel (@ewelina_roo) on

Do 1968 roku na miejscu brzydala stał zamek krzyżacki. To właśnie w nim po raz ostatni była widziana była Bursztynowa Komnata. Został on wysadzony przez Rosjan trochę na złość Niemcom, trochę, aby pokazać dominację w Obwodzie. Stwierdzono, że na tej działce fajniej będzie wyglądał budynek radzieckiej administracji, który swoją okazałością przyćmi wyburzony zamek. Nikt jednak w nim nigdy ani nie zamieszkał, ani nie pracował. Wada konstrukcyjna spowodowała, że część budynku nieco się zapadła. Dlaczego? Nie pomyślano o tym, że zamek miał piwnice, które nie wytrzymają ciężaru tego betonowego klocka. Dom Sowietów nigdy nie został oddany do użytku.


Klątwa? Kto wie! Dziś Rosjanie zastanawiają się, czy odbudować zamek, czy zostawić Dom Sowietów. Pojawił się nawet pomysł, aby te dwie budowle połączyć. Z jednej strony mam nadzieję, że ten plan pozostanie tylko na papierze. Z drugiej – jakaś część mnie chciałaby to zobaczyć

Muzeum Oceanu Światowego

Muzeum to jest całkiem dużą – jak na Kaliningrad – instytucją. Powstało ono w 1990 roku i od tamtego czasu nieustannie się rozwija. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu i funduszy, przejdźcie się nabrzeżem i obejrzyjcie statki, których oglądanie z zewnątrz jest darmowe. Aby wejść do środka obiektów, należy uiścić opłatę przy kasie. Za darmo możemy również wejść do niewielkiego budynku w kształcie kuli, gdzie można posłuchać dźwięków różnych zwierząt morskich.

Muzeum Oceanu Światowego - Kaliningrad

W głównym budynku dostępne są dwie sale: jedna z nich to mini-oceanarium i sala z różnymi obiektami do pracy i walki w oceanie: batyskafy, łodzie podwodne itp. Możecie tam m.in. pokierować wirtualnym statkiem, wejść do różnych obiektów morskich i sprawdzić, do jakiego zwierzęcia morskiego wasza waga jest zbliżona najbardziej.

Obecnie trwa budowa nowego budynku Muzeum, który swoją konstrukcją nieco przypomina Gwiazdę Śmierci z Gwiezdnych Wojen. Tak naprawdę ma on nosić inną, piękną nazwę – Planeta Ocean. Niezależnie od nazwy, budynek niesamowicie wyróżnia się na tle otaczających go bloków z wielkiej płyty.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat cen i atrakcji do zwiedzania, zajrzyjcie na stronę instytucji: <KLIK>

Katedra Matki Bożej i Świętego Wojciecha.

To chyba jeden z najładniejszych budynków w całym Kaliningradzie. Została zbudowana w 1333 roku, kiedyś stanowiła główne sanktuarium Kaliningradu, dziś pełni raczej funkcje kulturalnego centrum miasta. Mimo to cały czas odbywają się tam msze – zarówno w obrządku prawosławnym, jak i katolickim. Obok Katedry znajduje się park, który jest idealnym miejscem na spacer.

Katedra Matki Boskiej i Świętego Wojciecha Kaliningrad

Muzeum Bursztynu

Bałtyckie otoczenie sprzyja pokazywania północnego złota. Fakt ten wykorzystano również w Kaliningradzie – to właśnie tam znajduje się Muzeum Bursztynu. Możecie znaleść tam zarówno same kamienie, jak i różnego rodzaju biżuterię czy dzieła sztuki stworzone z bursztynu.

Mauzoleum Kanta

Podobno Immanuel Kant całe swoje życie spędził w Królewcu, wyjeżdżając tylko raz – do Gołdapi. Umówmy się, nie była to najdalsza wyprawa. 😉 Brak podróży widocznie jednak służył filozofowi, który w późniejszym Kaliningradzie mógł wieść spokojne i poukładane do granic możliwości życie. Legenda głosi, że od spacerów Kanta można było wręcz ustawiać zegarek. Zawsze wybierał on podobną trasę, którą przemierzał codziennie, m.in. okolice Zamku Krzyżackiego, nabrzeże przy obecnym Muzeum Światowego Oceanu, Katedra i Most Miodowy. Nic dziwnego, że również szczątki słynnego filozofa pozostały w Królewcu. Znajdują się one w mauzoleum w pobliżu Katedry Matki Bożej i Świętego Wojciecha.

Pomnik Lenina i Dom Sztuki

Czym byłaby wycieczka do rosyjskiego miasta, bez choćby jednego pomnika Lenina! Ten kaliningradzki znajduje się w okolicach dworca. W tle dumnie stojącego przywódcy możemy zobaczyć Dom Sztuki. Lenin niegdyś miał bardziej prestiżowe otoczenie – stał na Placu Zwycięstwa. Znaczny wpływ cerkwi sprawił jednak, że postanowiono go ulokować w bardziej dyskretnym miejscu.

Pomnik Lenina Kaliningrad

Południowy Dworzec Kolejowy w Kaliningradzie

Jeśli wybieramy się do Kaliningradu autobusem, Dworzec Kolejowy będzie prawdopodobnie pierwszą atrakcją, którą zobaczycie w mieście. Dlaczego nie pociągiem? Obecnie nie istnieją żadne zagraniczne połączenia kolejowe, które odjeżdżałyby z tego miejsca. Możecie się stamtąd za to wybrać m.in. do Moskwy i Petersburga. Budynek powstał 1929 roku.

Dworzec Południowy w Kaliningradzie

Pomnik Kalinina

Jeśli będziemy przy dworcu, warto również zwrócić uwagę na znajdujący się w jego okolicy (i przy okazji w okolicy McDonald’s) pomnik Kalinina. To właśnie od jego nazwiska powstała nowa nazwa Królewca. Był on radzieckim politykiem, którego biografia nawet dla Rosjan jest kontrowersyjna. Jest on bowiem odpowiedzialny za czystki w okresie stalinowskim. Jakiś czas temu pojawił się nawet pomysł, by Kaliningrad zmienił swoją nazwę, ponieważ ta dotychczasowa jest wręcz obraźliwa dla jego mieszkańców. Ostatecznie jednak pomysł nie został zrealizowany. Kaliningrad jeszcze prawdopodobnie przez długi czas będzie musiał dzielić nazwę z sowieckim zbrodniarzem.

Pomnij Kalinina

Brama Brandenburska

Nie, nie – to nie żart. Kaliningrad posiada własną Bramę Brandenburską! Nie wygląda co prawda tak okazale jak ta niemiecka, ale nie szkodzi. Pierwsza wersja obiektu powstała już w XVII wieku, swój obecny kształt natomiast zyskała za sprawą Fryderyka Wilhelma II, który kazał wznieść budynek z cegły. Jej nazwa wzięła się od destynacji, do której prowadziła.

Dzielnica Amalienau

Jeśli znudzi Wam się oglądanie bardziej typowych kaliningradzkich atrakcji, polecam spacer po oddalonej nieco od centrum dzielnicy Amalienau. Niegdyś była to dzielnica willowa Królewca. Dziś dawny blask dzielnicy widoczny jest w przedwojennych budynkach, które dalej pełnią funkcje użytkowe. Część z nich jest co prawda nieco zaniedbana, jednak w większości przypadków dawny urok pozostał.

You Might Also Like

47 komentarzy

 • Reply
  escooter
  3 lutego 2021 at 23:30

  I really enjoy the blog.Much thanks again. Really Great.

 • Reply
  Tempobet mobil
  3 lutego 2021 at 22:42

  Wow, great blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 • Reply
  Hd filmler
  3 lutego 2021 at 21:16

  I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 • Reply
  Karpuz film
  3 lutego 2021 at 19:48

  Thank you ever so for you blog.Thanks Again. Great.

 • Reply
  Tipobet
  3 lutego 2021 at 19:28

  Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Great.

 • Reply
  Tipobet
  3 lutego 2021 at 17:32

  I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Will read on…

 • Reply
  http://tinyurl.com
  3 lutego 2021 at 12:37

  Hello my family member! I wish to say that this article
  is amazing, great written and include approximately all vital infos.
  I’d like to see more posts like this .

 • Reply
  cheap flights
  3 lutego 2021 at 03:08

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Kudos!

 • Reply
  http://tinyurl.com/
  3 lutego 2021 at 02:43

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site
  and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • Reply
  Debrah Wehrman
  2 lutego 2021 at 15:00

  Really informative article.Really thank you! Cool.

 • Reply
  Sarai Daigle
  2 lutego 2021 at 13:16

  Awesome blog post.Much thanks again. Want more.

 • Reply
  underpinning golden grove
  2 lutego 2021 at 00:14

  I am so grateful for your article post.Really looking forward to read more. Great.

 • Reply
  methods of underpinning
  1 lutego 2021 at 22:24

  wow, awesome blog article.Thanks Again. Much obliged.

 • Reply
  cheap flights
  1 lutego 2021 at 21:40

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web site,
  and your views are fastidious in support of new users.

 • Reply
  Gehoorbescherming
  1 lutego 2021 at 12:37

  I truly appreciate this article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 • Reply
  Hogedrukreiniger
  1 lutego 2021 at 11:00

  This is one awesome article post.Really thank you! Awesome.

 • Reply
  kd shoes
  1 lutego 2021 at 10:44

  A lot of thanks for your whole efforts on this site. Betty loves setting aside time for internet research and it’s really easy to understand why. A lot of people learn all concerning the powerful mode you offer efficient tips and hints on this blog and therefore attract contribution from the others about this subject matter then our girl is without a doubt learning a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. Your performing a really good job.

 • Reply
  hermes belt
  1 lutego 2021 at 10:39

  I wanted to write down a simple word so as to appreciate you for all the superb tips and tricks you are giving out on this website. My long internet lookup has at the end of the day been honored with reputable tips to go over with my family. I would suppose that many of us website visitors actually are unequivocally lucky to live in a notable network with many special professionals with interesting advice. I feel pretty lucky to have used the web pages and look forward to plenty of more fabulous times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 • Reply
  supreme clothing
  1 lutego 2021 at 10:39

  I simply wanted to say thanks once more. I’m not certain what I would have used without the entire creative ideas shown by you regarding such theme. It seemed to be a frightful crisis in my opinion, but being able to view this skilled strategy you processed it forced me to leap with gladness. Now i am happy for your information as well as have high hopes you are aware of an amazing job your are accomplishing training people through your webpage. Most probably you have never met all of us.

 • Reply
  yeezy shoes
  1 lutego 2021 at 10:38

  I must express my appreciation for your kindness giving support to men who need guidance on this one situation. Your real dedication to passing the solution up and down had been really interesting and have always allowed somebody like me to reach their pursuits. Your personal important help means this much a person like me and even further to my fellow workers. Best wishes; from all of us.

 • Reply
  cheap flights
  1 lutego 2021 at 03:04

  If you are going for finest contents like I do, only go to see this web site all the time as it offers feature contents, thanks

 • Reply
  rao vat
  1 lutego 2021 at 02:59

  Major thanks for the article post.Much thanks again. Want more.

 • Reply
  nem cao su
  1 lutego 2021 at 01:10

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again. Really Great.

 • Reply
  cheap flights
  31 stycznia 2021 at 15:27

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Thanks!

 • Reply
  thung giay
  31 stycznia 2021 at 14:32

  Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Much obliged.

 • Reply
  tham xop
  31 stycznia 2021 at 12:46

  I loved your blog.Really looking forward to read more. Want more.

 • Reply
  where can i purchase chloroquine
  30 stycznia 2021 at 21:49

  where can i purchase chloroquine https://hydroxychloroquinee.com/

 • Reply
  top mobile app developer singapore
  30 stycznia 2021 at 02:33

  Wow, great blog.Thanks Again. Want more.

 • Reply
  mobile application company singapore
  30 stycznia 2021 at 00:41

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Much thanks again. Want more.

 • Reply
  vancouver internet providers
  29 stycznia 2021 at 18:33

  Major thanks for the article.Much thanks again. Cool.

 • Reply
  Memory Foam Mattresses Brent, FL
  29 stycznia 2021 at 14:07

  Im thankful for the blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 • Reply
  Affordable Beds Warrington, FL
  29 stycznia 2021 at 11:53

  Appreciate you sharing, great blog post.Really thank you! Cool.

 • Reply
  bape hoodie
  29 stycznia 2021 at 05:34

  Thank you for your whole labor on this blog. My niece enjoys carrying out internet research and it’s really obvious why. My spouse and i know all of the compelling way you convey both useful and interesting guides by means of this web site and as well encourage participation from others on this idea then our simple princess is in fact studying a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always conducting a wonderful job.

 • Reply
  kyrie 7
  29 stycznia 2021 at 05:33

  I wanted to jot down a comment in order to thank you for these remarkable hints you are sharing here. My extended internet look up has finally been paid with extremely good details to talk about with my family and friends. I 'd mention that we website visitors are very endowed to exist in a fantastic site with very many outstanding individuals with very beneficial strategies. I feel extremely fortunate to have encountered your entire website and look forward to some more excellent minutes reading here. Thanks once more for everything.

 • Reply
  curry 6 shoes
  29 stycznia 2021 at 05:33

  I wanted to construct a simple note to be able to appreciate you for those splendid points you are giving out at this site. My particularly long internet search has now been paid with good quality ideas to exchange with my partners. I 'd state that that most of us readers are undoubtedly endowed to exist in a decent network with very many brilliant individuals with interesting tips and hints. I feel rather lucky to have discovered your webpages and look forward to many more brilliant minutes reading here. Thank you once again for everything.

 • Reply
  click here
  29 stycznia 2021 at 03:04

  Im thankful for the article.Much thanks again. Cool.

 • Reply
  click here
  29 stycznia 2021 at 01:09

  Awesome blog.Really thank you! Keep writing.

 • Reply
  generic viagra without subscription
  28 stycznia 2021 at 23:33

  generic viagra without subscription http://viaaagra.com/

 • Reply
  pgslot
  28 stycznia 2021 at 22:18

  I appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 • Reply
  pgslot
  28 stycznia 2021 at 20:17

  I really liked your post. Really Cool.

 • Reply
  https://denledaau.forumvi.com/t1476-topic
  28 stycznia 2021 at 14:05

  Thanks for the blog article.Really thank you! Really Great.

 • Reply
  https://ceoatlas.com/members/lauritsen16talley/activity/84712/
  28 stycznia 2021 at 12:12

  I cannot thank you enough for the article post.Much thanks again. Fantastic.

 • Reply
  cheapest place to buy tadalafil
  28 stycznia 2021 at 04:55

  cheapest place to buy tadalafil https://cialis.stdstory.com/

 • Reply
  Newenglandblog.pl
  17 listopada 2019 at 18:39

  Zapisuję Kaliningrad na moją listę miejsc, które muszę zobaczyć.

 • Reply
  krystynabozenna
  17 listopada 2019 at 12:39

  Tak blisko mamy do Kaliningradu a nigdy tam nie byłam hmmmm….

 • Reply
  Aleksandra
  15 listopada 2019 at 14:47

  Rzeczywiście nieco przypomina Gwiazdę Śmierci. Miejmy tylko nadzieję, że historia tego budynku nie skończy się tak samo jak GŚ.

  • Reply
   Ewelina Roo
   15 listopada 2019 at 20:25

   Hahaaha 🙂 Ponoć budowana jest w pokojowych zamiarach, więc mam nadzieję, że tak nie skończy 😀

Leave a Reply