Podróże Porady Rosja

Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego krok po kroku

Kaliningrad - jak tam dojechać?
Kaliningrad - jak się dam dostać?

Obwód Kaliningracki – fragmencik Rosji tuż przy polskiej granicy, ze względu na swoją bliskość, aż się prosi o odwiedziny. Kilka lat temu nawet myślałam o majówce w tamtym miejscu. Co mnie powstrzymało? Koszt wizy – wiza do Kaliningradu kosztowała ok. 400 zł. Szybko stwierdziłam, że aż tak bardzo mi nie zależy. Od 1 lipca na szczęście możemy skorzystać z bezpłatnej, elektronicznej wizy. Jak ją uzyskać?

Co się zmieniło?

Polacy i osoby z 51 innych państw mogą bezpłatnie wjechać do Rosji po uzyskaniu odpowiedniej wizy. Skąd ta decyzja rosyjskich władz? Myślę, że mogły one zostać zachęcone po sukcesie Mistrzostw Świata do przyciągnięcia większej liczby turystów. Dzięki zawodom Kaliningrad odwiedziło w 2018 roku prawie 1,5 mln. turystów! Wabikiem na odwiedzających mogą być bez wątpienia ułatwienia wizowe. Od 1 października 2019 roku bezpłatne wizy na tej samej zasadzie można uzyskać do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego. Jeśli więc interesuje was ten kierunek – również możecie skorzystać!

Terminy

Wiza upoważnia do maksymalnie 8-dniowego pobytu. Dni pobytu liczone są zawsze od północy dnia, w którym przekroczyliśmy granicę. Oznacza to, że nawet jeśli do Rosji wjedziemy o godzinie 23:45, kwadrans ten zostanie nam już policzony jako pierwszy dzień pobytu. Wiza ważna jest również na 20 dni kalendarzowych, dlatego nie ma sensu ubiegać się o nią z większym wyprzedzeniem. Najpóźniej możemy złożyć wniosek o wizę 4 dni przed planowanym przyjazdem. Pamiętajcie również o paszporcie, który musi być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. Niezbędne jest również ubezpieczenie medyczne ważne przez cały pobyt.

Rodzaje wiz

Możemy ubiegać się o trzy różne typy wiz:

  • biznesową – przyjeżdżamy służbowo
  • humanitarną – odwiedzamy Obwód Kaliningradzki, aby uczestniczyć w wydarzeniach np. sportowych
  • turystyczną – gdy przyjeżdżamy zwiedzać

Tu z oczywistych powodów zajmę się tym ostatnim typem 🙂

Granice

Na podstawie darmowej wizy możemy dostać się do Obwodu Kaliningradzkiego w następujący sposób:

  • przez lotnisko w Kaliningradzie
  • przez porty w miejscowościach: Bałtijsk, Svetly i Kaliningrad
  • pociągiem przekraczającym granicę w Mamonovie
  • samochodem przez przejścia w miejscowościach: Bagrationovsk, Gusev, Mamontovo (Grzechotki), Mamontovo (Gronowo)

Wiza krok po kroku

O wizę możecie ubiegać się na stronie www.evisa.kdmid.ru. Znajdziecie tam też wszystkie niezbędne informacje do uzyskania pozwolenia na przebywanie w Obwodzie Kaliningradzkim.

KROK PIERWSZY

Wybierz swoją narodowość, miejsce, do którego chcesz się udać (w przypadku Polaków możemy wybrać Obwód Kaliningradzki lub Leningradzki) i zaakceptuj warunki e-wizy

Wiza do Kaliningradu krok po kroku - formularz

KROK DRUGI

Wpisz e-mail i hasło do niego. Aby upewnić się, że nie jesteś robotem system prosi też o przepisanie napisu 🙂

WJAZD do Obwodu Kaliningradzkiego krok po kroku - formularz

KROK TRZECI

Po tych krokach został ci przydzielony numer formularza aplikacyjnego. Kliknij „next”, aby go uzupełnić.

Wiza do Rosji

KROK CZWARTY

Wypełnij swoje dane osobowe: narodowość, imię i nazwisko, płeć, datę i miejsce urodzenia, a także tajemniczą rubrykę „other names”. Wprawdzie piszą tu o pseudonimach itp., ale w naszym przypadku warto ją wypełnić tylko wówczas, gdy miałaś inne nazwisko panieńskie.

Wiza do Petersburga

KROK PIĄTY

W kolejnym kroku wpisz cel wizyty. Do wyboru jest turystyczny, biznesowy, sportowy, kulturalny i naukowo-techniczny. Jeśli jedziesz zwiedzać, wybierz ten pierwszy – jest najbardziej pojemny. Potwierdź region, do którego się wybierasz, a także datę przyjazdu. Wskaż również zakwaterowanie. Na koniec zaznacz, czy jest to twoja pierwsza wizyta w Rosji. Jeśli już byłeś w tym kraju, musisz podać, ile razy oraz datę ostatniej wizyty – najwygodniej (jeśli mamy taką możliwość) sprawdzić to na podstawie stempli w paszporcie.

Bezpłatna wiza do Rosji

KROK SZÓSTY

W dalszej kolejności musisz wypełnić dane dotyczące paszportu. To również moment na finalne sprawdzenie, czy nasz paszport spełnia wymagania dotyczące ważności, o których wspomniałam wyżej 😉

Bezpłatna wiza do Kaliningradu

KROK SIÓDMY

Wpisz adres zamieszkania oraz miejsca pracy/nauki.

Bezpłatna wiza do Obwodu Kaliningradzkiego

KROK ÓSMY

Kolejne pytanie dotyczy krewnych w Rosji. Jeśli nie masz tam rodziny, zaznacz „nie” i przejdź dalej. W przypadku, gdy posiadasz w Rosji krewnych, musisz wpisać ich dane, a także stopień pokrewieństwa.

WJAZD do Kaliningradu

KROK DZIEWIĄTY

Jesteś już praktycznie na finiszu! Teraz wystarczy tylko… wgrać swoje zdjęcie. Mi udało się akurat bez problemu, ale z opowieści wiem, że to może być najbardziej kłopotliwa część całego wniosku. Według instrukcji, zdjęcie powinno spełniać następujące kryteria:

  • być aktualne i odzwierciedlające nasz wygląd
  • być bez innych, zbędnych elementów (np. oparcie krzesła, obrazy w tle)
  • przedstawiać całą naszą twarz z neutralnym wyrazem – otwarte oczy, zamknięte usta
  • być wykonane na neutralnym tle, bez cieni
  • oczy na zdjęciu muszą być całkowicie widoczne (nie mogą ich zasłaniać włosy czy ramki okularów)
  • twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia
  • być w neutralnej kolorystyce.

Myślę, że w pierwszej kolejności warto spróbować z odpowiednio wykadrowanym zdjęciem paszportowym.

e-wiza do Rosji

KROK DZIESIĄTY

Finał! W ostatniej karcie możesz jeszcze raz sprawdzić swoje dane i ostatecznie złożyć wniosek o wizę.

e-wiza do Petersburga

Rozpatrzenie wniosku i pobranie wizy

Na podany na początku rejestracji mail dostaniesz wiadomość z linkiem, pod którym możesz sprawdzić, czy wiza została już przyznana. Aby się zalogować, potrzebujesz numeru wniosku oraz hasła podanego przy rejestracji. Twoja aplikacja może być procesowana do 4 dni. W moim przypadku wiza pojawiła się już po 48 godzinach.

e-wiza do Kaliningradu

Gdy na stronie pojawi się komunikat o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, możemy go ściągnąć i wydrukować. Na granicy powinniście przedłożyć ją strażnikowi razem z paszportem.

Teraz chyba pozostaje mi tylko życzyć udanego wyjazdu 😉

You Might Also Like

70 komentarzy

Leave a Reply