Tajlandia

7 ciekawostek o Bangkoku

Liczne świątynie i pałace w bangkoku

Bangkok to miasto, wobec którego ciężko mieć neutralny stosunek. Jedni się nim zachwycają, inni uważają je za brudne i zaniedbane. Nie ma jednak wątpliwości, że jest ono niezwykle ciekawe. Jeśli wybieracie się do Bangkoku lub chcecie dowiedzieć się więcej o tym mieście, poniżej znajdziecie kilka ciekawostek.

Artykuł ten jest jednym z cyklu materiałów o Tajlandii. Znajdziesz w nim teksty:

  1. Tajlandia – zanim polecisz
  2. Co przywieźć z Tajlandii?
  3. Plan podróży – południowa Tajlandia

Miasto Aniołów

Czy wiecie, że Bangkok to jedynie skrót od pełnej nazwy miasta? Właściwa nazwa brzmi:

„Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”

co dosłownie oznacza:

„Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce, gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu”

Dzięki temu Bangkok został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie. Stąd wziął się również przydomek stolicy Tajlandii – Miasto Aniołów.

Największe miasto Tajlandii

Gdy tylko wylądujesz w Bangkoku, zorientujesz się, jak wielkie i zatłoczone jest to miasta. Turyści tu mieszają się z tubylcami. Nic więc dziwnego, że Bangkok jest największym miastem w Tajlandii. Szacuje się, że na stałe mieszka tu około 10 milionów mieszkańców – to jakaś 1/4 wszystkich obywateli Polski! Bangkok przytłacza również, jeśli chodzi o powierznię – ma około 1500 metrów kwadratowych.

Gdzie jest centrum Bangkoku?

Szukając zazwyczaj miejsca na nocleg w danym mieście, zazwyczaj szukamy myślimy o czymś niedaleko centrum. Jak jednak znaleźć dogodną lokalizację, gdy nie ma centrum? Ciężko jest wytyczyć śródmieście w Bangkoku. Każda dzielnica ma swoją charakterystykę, żyje trochę swoim życiem i ma swoje mini-centrum. Dlatego właśnie wybierając nocleg, warto kierować się miejscami, które chcemy zobaczyć. W mieście tym możemy mieć gwarancję, że i tak znajdziemy się wśród masy ludzi.

Stolica świątyń

Jeśli zakładacie, że przebywając w Bangkoku kilka dni zwiedzicie chociaż połowę tamtejszych świątyń, może być bardzo ciężko. W stolicy Tajlandii jest ich ponad 400 świątyń! Jak wybrać te, które warto zwiedzić? Świątynie w tym kraju podzielone są na… klasy! Do klasy specjalnej należy Wat Phra, potem mamy klasę pierwszą, drugą i trzecią. Sporą część z nich znajdziemy w Bangkoku.

Najgorętsza stolica świata

Myślisz, że latem topisz się w swoim mieście? Spróbuj zamieszkać w stolicy Tajlandii! Bangkok jest uznawany za najgorętszą stolicę świata – temperatury tutaj wahają się od 20 do nawet 40 stopni Celsjusza w najgorętsze lata.

Korki w Bangkoku

Mnóstwo autobusów, aut, mnóstwo tuk-tuków, mnóstwo skuterów. To musi skutkować tylko jednym – korkami. Myślałam, że to trochę mit, ale ruch w mieście np. taksówkami może być mega ciężki. Alternatywą dla poruszania się po drogach jest skorzystanie z całkiem rozbudowanej sieci metra. Jeśli przemieszczamy się do miejsca w okolicach stacji, zdecydowanie warto!

Wenecja wschodu

Zanim korki zatamowały Bangkok, jego mieszkańcy mieli również inne ciekawe pomysły na transport. Niegdyś stolicę Tajlandii przecinała gęsta sieć kanałów, które służyły jako drogi dla łódek. Tu również odbywały się bazary i odprowadzano nieczystości. Z czasem większość kanałów zakopano, a na ich miejscu pojawiły się drogi. Wodne szlaki można spotkać jeszcze w biedniejszej, zachodniej części miasta, gdzie obecnie stanowią atrakcję turystyczną.

Kanały w Bangkoku
kanały

Brzmi ciekawie? Bangkokowi na pewno nie można odmówić kolorytu. Aby go odkryć, warto zwiedzić różne dzielnice: te bogate, typowo turystyczne i te biedne. Wtedy poznamy miasto w pełni i zdecydować, czy faktycznie zachwyca.

You Might Also Like