Tajlandia

Co przywieźć z Tajlandii?

Co przywieźć z Tajlandii?

Dla wielu osób Tajlandia jest pierwszą tak daleką podróżą. Nic więc dziwnego, że wracając z tego miejsca chcemy obdarować przyjaciół, rodzinę i… siebie! Co warto przywieźć z Tajlandii, aby zrobić super prezenty i zyskać fajne, wartościowe pamiątki?

Zanim udasz się na zakupy

Zanim wybierzemy się na pamiątkowe polowanie, warto wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim: jeśli jesteście na bazarach, targujcie się! Ceny w takich miejscach dla Tajów i turystów znacząco się różnią. Jeśli nasze negocjacje przebiegną pomyślnie, ceny mogą być niższe nawet o 30-40%. Oczywiście, zasada ta nie działa w sklepach sieciowych. Inną formą przyoszczędzenia jest ponoć zrobienie zakupów w centrach handlowych – ponoć w niektórych miejscach można odzyskać VAT. Ja osobiście nie próbowałam, ale warto zainteresować się tematem. W swoje pamiątki zaopatrzyłam się głównie w sklepach 7/11 oraz na bazarkach.

Co kupić w Tajlandii - sklepy 7/11

Pamiątki do jedzenia

Tajlandia słynie ze swojej kuchni! Nie przewieziemy wprawdzie całych dań, ale z pewnością możemy pokusić się o lokalne składniki i przekąski. Przede wszystkim warto pomyśleć o zakup lokalnych przypraw – to ciekawy i łatwy do przewiezienia prezent. Łatwo znajdziemy tu chilli, trawę cytrynową curry czy też pastę z tamaryndowca. Jeśli wolicie bardziej słodkie smaki wypróbujcie cukierki na bazie mleka o smaku m.in. mango, kokosa czy liczi. Innym słodkim upominkiem są lokalne, suszone owoce. Jeśli jesteście bardziej odważni możecie również zakupić suszone lub smażone robaki. Przyznam, że znalezienie ich było cięższe niż myślałam, ale przy odrobinie wytrwałości można je zdobyć.

Tajskie jedzenie

Kosmetyki itp.

Azjatyckie kosmetyki, to inna kategoria produktów, którą warto przywieźć z Tajlandii. W wielu miejscach możemy znaleźć mydełka w kształcie różnych tropikalnych owoców. Nie wiem, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o walory pielęgnacyjne, ale pachną one super! Jeśli są tu fani maseczek w płachcie, warto zakupić kilka sztuk, ponieważ są one zazwyczaj znacznie tańsze, niż w Polsce. Innym produktem, który ma korzystniejszą cenę jest żel aloesowy. Bardzo popularną rzeczą przywożoną z Tajlandii jest również maść tygrysia. Nie jest to do końca kosmetyk, ale produkt ten jest dla Tajów rozwiązaniem wielu problemów – począwszy od ukąszeń komarów, aż po przeziębienia. W swoim zapachu przypomina nieco Amol w stałej formie. Jeśli jesteście wytrwali, możecie poszukać naturalnych kosmetyków.

Co przywieźć z Tajlandii? Kosmetyki

Ubrania i dodatki

Ubrań w Tajlandii jest pełno. Wiele osób stosuje taktykę, w której na wakacje jedzie praktycznie bez ubrań, aby potem w Azji zrobić duże zakupy. Ja jednak nie do końca polecam takie rozwiązania. Ubrania są raczej średniej jakości. Z tego powodu, zanim zdecydujecie się na tego typu zakup, przemyślcie dokładnie, czy te rzeczy będą Wam faktycznie potrzebne. Wyjątek stanowią ubrania szyte na miarę. W Tajlandii znajduje się wiele salonów krawieckich, gdzie precyzyjnie skrojony garnitur można zakupić już za ok. 900 zł! Warto za to przemyśleć nabycie różnego typu dodatków, np. torebek, plecaków czy kapeluszy. Inną fajną inwestycją może być złota lub srebrna biżuteria, której cena jest bardziej korzystna niż w Polsce.

Do domu

Fajnym dodatkiem do domu, który możemy przywieźć z Tajlandii są elementy zrobione z orzecha kokosowego. Wśród tego typu produktów znajdziemy lampki, doniczki, podstawki czy też miseczki. Fajnym drobiazgiem, który warto przywieźć są odświeżacze powietrza. Jeśli wierzycie w drobiazgi przynoszące szczęście, możecie zabrać ze sobą z Tajlandii figurki Buddy.

Zastanów się, zanim kupisz

Zanim zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek pamiątek, zastanówmy się, czy faktycznie będą nam czy naszym bliskim potrzebne. Nie warto kupować wielu produktów, które potem będą jedynie zajmować miejsce i zbierać kurz. Z tego właśnie powodu sama najczęściej przywożę z podróży głównie zdjęcia, produkty spożywcze… no, i magnesy, ale to taka mała słabość. Jeśli kupuję coś ponad to, są to rzeczy, w których się zakochuję. Jak jest u was?

Co przywieźć z Tajlandii? Maść tygrysia

You Might Also Like