Włochy

Sardynia – 10 ciekawostek na dobry początek

Sardynia

Podróżnicze plany na rok 2020 posypały mi się, jak chyba wszystkim. Z tego powodu nie wybrzydzałam specjalnie, jeśli chodzi możliwości wyjazdów. Padło na włoską Sardynię. Przyznam szczerze, że przed kupieniem biletu nie wiedziałam zbyt wiele o tej wyspie, nie był to też top moich planów. Szybko jednak nadrobiłam zaległości. Sardynia to bardzo fajne miejsce do eksplorowania

Większa niż się wydaje

Nie wiem czemu, ale przez długi czas miałam wrażenie, że Sardynia to malutka wyspa. Tak, widziałam mapę. Tak, wiem gdzie leży. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero gdy zabierałam się do czytania o wyspie zdałam sobie sprawę, że jest drugą największą wyspą na Morzu Śródziemnym, zaraz po Sycylii.

Trochę Włochy, trochę Hiszpania

Mimo że administracyjnie Sardynia znajduje się na terytorium Włoch, widać wam bardzo mocne, hiszpańskie wpływy. Ponad połowa mieszkańców posługuje się językiem hiszpańskim. W wielu miejscach znajdziemy również architekturę charakterystyczną dla tego kraju. Warto również wspomnieć o „małej Barcelonie” czyli mieście Alghero – około 40 proc. mieszkańców miasta mówi tam po katalońsku!

Sardyńskie Flamingi

Jeśli szukacie miejsca, gdzie na żywo będziecie mogli podziwiać flamingi w naturalnym środowisku, Sardynia będzie idealna. To właśnie tu na zimowanie przylatują stada tych ptaków. Można je spotkać głównie w południowej części wyspy. Nie zawsze wybierają one odludne miejsca – można je spotkać nawet niedaleko stolicy regionu – Caligari. Co ciekawe, około 20 lat temu cześć flamingów postanowiło na Sardynii nie tylko przeczekać zimę, ale i wychowywać pisklęta. W tej chwili na wyspie rodzi się ich kilka tysięcy!

Chroniona wyspa

Na Sardynii od okolicznych miasteczek zdecydowanie bardziej podobała mi się przyroda. Nic więc dziwnego, że nie tylko ja doceniłam piękno krajobrazu. Prawie 1/4 wyspy jest chroniona. Sardynia ma 3 parki narodowe i 10 parków krajobrazowych.

Najgłębszy kanion

Jedną z większych atrakcji Sardynii jest najgłębszy kanion Europy – Su Gorropu. W najniższym punkcie jest on głęboki na 450 mietrów, w najwęższym punkcie natomiast ma 4 metry szerokości. Kanion jest częstym celem wycieczek trekkingowych – jeśli jesteście fanami cięższych spacerów, warto się tam wybrać.

Producent korka

Podobnie jak w przypadku Portugalii, Sardynia jest znana z produkcji korka. Wytwarzany tam materiał stanowi 80% całej Włoskiej produkcji. Część idzie na eksport, reszta natomiast zostaje wykorzystana do m.in.: korków do wina, butów, instrumentów, torebek czy pamiątek.

Nuraghi

Na Sardynii znajduje się ponad 7000 Nuragów. Czym są? Nuraghi to małe, okrągłe wieżyczki zbudowane z kamienia. Występują one tylko na tej wyspie i stanowią jedną z jej większych zagadek. Dlaczego? Mimo licznych plac archeologicznych wciąż nie wiadomo, do czego służyły te budowle. Powstały one między 1800 a 1100 rokiem p.n.e. i zostały stworzone przez tamtejszy lud, który został wymordowany przez Fenicjan. Nie zachowały się żadne źródła pisane rdzennych mieszkańców Sardynii. Pozostaje nam więc oglądanie wież i zastanawianie się, jaką funkcję pełniły.

007

Coś dla fanów Jamesa Bonda! Tłem dla dziesiątego filmu o agencie 007, Szpieg, który mnie kochał, była właśnie Sardynia! Chyba najsłynniejszym momentem jest tem, kiedy to Bond wypłynął swoją łodzią podwodną w kształcie samochodu na Romazzino, która znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu.

Darmowe drogi

Sardynię najłatwiej zjeździć autem. Wyspa jest na tyle duża, że podróż transportem publicznym może być czasochłonna. Na szczęście, na wyspie wszystkie drogi są bezpłatne. Wynika to z faktu, że Sardynia nie posiada autostrad. Należy jednak pamiętać, że w związku z tym obowiązują ograniczenia prędkości.

Sardynia a sardynki

Mimo że sardyńska kuchnia niespecjalnie słynie z wykorzystania małych rybek, to jednak te wzięły swoją nazwę właśnie od włoskiej wyspy. W okolicznych wodach pływają ich liczne ławice. Nazwa ta utarła się w XV wieku.

28 komentarzy

Leave a Reply